Wpis z mikrobloga

Podejrzana dotacja od rządowej agencji. Założył firmę i po 10 dniach dostał 55 mln zł

Niespełna 30-latek założył w domu firmę o kapitale 5 tys. zł i 10 dni później Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało mu prawie 55 mln złotych dofinansowania.
Chodzi o ogłoszony w październiku ubiegłego roku konkurs "Szybka Ścieżka - Innowacje Cyfrowe", w którym o dofinansowanie mogły się starać zarówno małe, jak i duże firmy. NCBiR przyznało w nim pieniądze na 117 projektów a średnia kwota dofinansowania wyniosła 5 i pół miliona złotych. Jak ustalili dziennikarze śledczy Radia ZET i radioZET.pl, prawie 55 milionów złotych przypadło zarejestrowanej w Gdańsku spółce, która zgłosiła projekt "Rozwiązań IOT do śledzenia towarów w łańcuchu dostaw i monitorowania parametrów ich transportu". Spółka została założona 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków, przez jedną osobę, w mieszkaniu prywatnym. Wniosek firmy otrzymał najniższą możliwą ocenę dopuszczającą do finansowania, czyli 10 na 16 punktów.

Podejrzany konkurs NCBiR. 55 mln zł na świeży biznes
NCBiR dokonywało zmian w konkursie. Dwa dni przed końcem składania wniosków zwiększono ogólną kwotę do rozdysponowania z 645 mln do 811 mln zł. Ostatniego dnia trwania konkursu wydłużono możliwość składania wniosków z godziny 16:00 do 24:00. Numer wniosku, który otrzymał prawie 55 milionów złotych dofinansowania wskazuje, że został on złożony w rozszerzonym terminie. NCBiR potwierdził dziennikarzom Radia ZET tę informację.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa odmówiło udostępnienia wniosku oraz podania jak została w nim opisana część badawcza.
Na pytanie jakie doświadczenie badawcze ma spółka, która otrzymała prawie 55 mln zł dofinansowania NCBiR odpowiedział: " (...) dokumentacja konkursowa, ogłaszana dla każdego organizowanego przez NCBR konkursu, zawsze zawiera dokument dot. kryteriów wyboru projektów, w którym opisane są wszystkie wymagania, które musi spełnić wniosek, aby uzyskać dofinansowanie. Każdy wniosek oceniany jest zgodnie z opisanymi w dokumencie kryteriami".

#bekazpisu #polska #polityka #gownowpis #cenzura
  • 9
  • Odpowiedz
@daniell2611: Jako że siedzę w tej branży to pozwolę sobie trochę dopowiedzieć od siebie.

Napisałem w swoim życiu jakieś 30 wniosków do konkursu Szybka Ścieżka, w tym 2 właśnie w tym konkursie o którym tutaj mowa. Tworzenie spółek pod dany projekt to norma, kilka dni to w ogóle luksus, mojemu klientowi kiedyś przydzielono NIP w dniu składania wniosku o 14:30, deadline był do 16:00. W ogóle nie jestem zdziwiony.
Jeżeli ktoś pisze że 10 punktów to mało to niech sam napisze wniosek który dostanie więcej, moje wnioski też wielokrotnie miały 10 punktów, nie przemawia do mnie ten argument.

Wcale nie było tak że na 2 dni przed końcem konkursu zwiększono środki, zrobiono to na dzień przed ogłoszeniem wyników i to także standardowa procedura. W regulaminie konkursu zawsze jest określona alokacja na konkurs, w tym przypadku było to 645 mln zł. Następnie wnioski są oceniane i jeżeli NCBiR stwierdzi że ocenił pozytywnie więcej wniosków, niż wynikałoby to z alokacji, zaczynają szukać u siebie oszczędności i to przeznaczają na zwiększenie puli. Te oszczędności wynikają z tego że wiele projektów jest nierealizowanych, wiele umów o dofinansowanie nie jest w ogóle podpisywanych, a pieniądze nie są wydawane. Wszyscy myślą że wzięcie dotacji to takie błogosławieństwo, tymczasem to olbrzymie obciążenie administracyjne dla takich firm i gigantyczny test dla takie organizacji. Wielokrotnie było tak że przychodził do nas jakiś Januszex który działa na rynku od 20 lat, a wszystkie maile ma na Interii, organizujemy mu wsparcie naukowe, tworzymy opis innowacji, tworzymy model biznesowy, on dostaje dotacje a potem się okazuje że nie ma zdolności organizacyjnej żeby tę
  • Odpowiedz