Wpis z mikrobloga

Głowię się od dłuższego czasu z tym, może ktoś ogarnia temat i pomoże, a Pit 38 trzeba wypełnić.
Kupiłem krypto za PLN i po jakimś czasie sprzedałem ze stratą. Po paru miesiącach znowu kupuję krypto za PLN teoretycznie pieniądz pochodzi ze wcześniejszej sprzedaży, ale jednak wymieniłem go na złotówki i jest to już inna wpłata ...
Żeby inaczej zobrazować. Wydałem 1000, po jakimś czasie wypłacam z tego 900. Poniesiony wydatek 1000 zł, przychód 900. Dochód -100.
Po paru miesiąc wpłacam 900 zł i znowu kupuje krypto i trzymam je na giełdzie. Teoretycznie poniesiony koszt 900 i niby ten sam pieniądz, ale w praktyce dwie różne transakcje.
I co teraz wpisać w tym PIT? 1000 zł co będzie teoretycznie prawdziwe, czy 1900 zł co jest praktycznie prawdziwe? Korzystniej wiadomo jest mi wpisać 1900, ale kij wie jak to jest.
Głupia wypłata na PLN spowodowała ten bajzel xD Wiem tylko, że podatku nie wpłacam, bo strata , ale przydałoby się to wpisać jak będę płacił 19% podatku później.

#kryptowaluty #pit #podatki #binance #bitcoin
  • 4
  • Odpowiedz
@xPonury: niepotrzebnie kombinujesz
Wpisujesz ile pln zamieniles na krypto i ile krypto zamieniles na pln w poprzednim roku - to wszystko

Jak wydales 1900 to wpisujesz 1900
  • Odpowiedz
@xPonury: Twoje łączne koszty to 1900 zł, Twoje łączne przychody to 900 zł. Czyli masz ostatecznie koszt = 1000 zł (nazwijmy to umownie ujemny dochód lub strata). Wpisujesz w jedną rubrykę 1900, w drugą 900, a ten tysiąc "straty" to wyliczy ci formularz. I ten koszt/stratę 1000 zł będziesz mógł uwzględnić w kolejnym picie, co zmniejszy przyszłą kwotę ew. zysku, który będzie opdatkowany.
  • Odpowiedz
@xPonury: Tak jak piszą poprzednicy, do kosztów wpisujesz sumę wszystkich wydatków poniesionych w ciągu roku, bezpośrednio związanych z zakupem lub sprzedażą kryptowalut. Nie są jednak istotne wpłaty i wypłaty z giełdy, ale operacje jakie na nich dokonałeś - traktując analogicznie wewnętrzny rachunek giełdy jakby to był rachunek bankowy. O ile zatem faktycznie wydałeś pełną kwotę 1000 zł na zakup, a następnie pełną kwotę 900 zł i nie miałeś więcej ruchów na
  • Odpowiedz