Wpis z mikrobloga

Kilka słów o dywersyfikacji geograficznej naszego majątku. Czyli o inwestowaniu w trudnych czasach.

W ostatnich latach wzbogaciliśmy się jako społeczeństwo. Mając do dyspozycji większe środki do zainwestowania warto zwiększyć bezpieczeństwo naszego portfela poprzez rozproszenie ryzyka oraz ulokowanie go w innym miejscu na świecie. Zarówno poprzez instrumenty pochodne, jak i bezpośrednie zakupy na przykład nieruchomości w Bułgarii czy Gruzji.

Przełom roku to świetne wyniki na giełdzie oraz na funduszach. Czym są spowodowane? Negatywny sentyment wynikający z wojny oraz kryzysu energetycznego okazał się mieć łagodniejsze skutki dla gospodarki niż mogliśmy zakładać. Dzięki temu można było zarobić w kwartał nawet 25%. Sytuacja geopolityczna oraz fiskalna jest wyjątkowo trudna dla Polski. W końcu to tuż za naszą granicą walczy większy od nas sąsiad z mocarstwem w fazie schyłku. Wojna to zawsze ryzyko dla regionu. Do tego 20% inflacji CPI, a być może 30% realnej. Polska to aktualnie gorące miejsce na mapie świata. Potencjał rozwojowy na pewno zostanie zahamowany przez skomplikowanie systemu podatkowego, wyższe zadłużenie i koszt obsługi długu obu sektorów czy izolacyjną politykę PiSu.

Jak można przenieść ryzyko za granicę? Kilka przykładów:
- Fundusze inwestycji otwartych, denominowane w USD/EURO. Najczęściej to polskie podmioty, można jednak przy wykorzystaniu pewnej optymalizacji zainwestować bezpośrednio w fundusze JP Morgan czy Capital Group. Alternatywnie fundusze indeksowane. Opcja zarządzana, dla każdego alternatywnie do lokaty.
- Aktywa giełdowe innych rynków. Indeksy światowych giełd, spółki dywidendowe z USA czy ETFy na dosłownie cały świat oraz różne sektory. Na przykład MSCI World. Opcja niezarządzana, dla bardziej doświadczonych.
- Zakup nieruchomości w perspektywicznej lokalizacji. Główny czynnik cena, np. Bułgaria lub Gruzja. 3000-6000 zł za metr, w tym wyższym przedziale znajdziemy mieszkania przy plaży, w nieco wyższych budynkach. Gruzja na przykład to bardzo przyjazny kraj dla inwestorów, bardzo nowoczesny system bankowy, atrakcyjne warunki kredytowania. Kredyt hipoteczny dla inwestorów bierzesz w USD i jego oprocentowanie jest stałe i jest zależne od okresu kredytowania i wynosi odpowiednio 5%, 5,5%, 6% i maksymalny okres kredytowania wynosi 5 lat, a wymagany wkład własny to 10%. Kredyt hipoteczny dla obcokrajowców zawierasz w 2 dni robocze. Proces zależy przede wszystkim od wiarygodności dewelopera i lokalizacji. Jeśli jesteś zainteresowany tym dość egzotycznym tematem mogę pomóc.
- Waluty, złoto, surowce, kryptowaluty jako kilka, kilkanaście % majątku w celu zabezpieczenia zmian systemowych i ryzyka politycznego

Poza tym dywersyfikacja to logiczne myślenie. Chcesz mieć kilka mieszkań? Niech jedno z nich będzie małym mieszkaniem w centrum dużego miasta, a drugie skrajnie odwrotnie tanim lokalem w mieście powiatowym. To pierwszy będzie się bronić lokalizacją oraz perspektywą na przekazanie jej dzieciom. To drugie kupisz za cenę bliską kosztowi wytworzenia. Do tego nieruchomość za granicą i masz pewną część majątku w nieruchomościach, ale rozproszyłeś ryzyko. To lepsze niż 3 kurniki inwestycyjne w tej samej lokalizacji i słynne pakiety kawalerek.

Chcesz taki plan stworzony indywidualnie pod Ciebie? Konsultacje ze mną są zawsze za darmo.

  • 12
  • Odpowiedz
@droetker4: Fundusze to opcja dla wygodnych, jednak stosunkowo kosztowna i imo niekoniecznie najlepsza, ale przynosząca prowizje pośrednikom ;) Lepiej zainwestować w akcje spółek dywidendowych rynków rozwiniętych czy etfy, no i nie zapominajmy o emerging markets z Azji czy też Afryki, a może Brazylia, ale to już trochę więcej zachodu i "pilnowania".

W nieruchomościach zagranicznych optował bym bardziej za Azją pd-wsch Filipiny, Wietnam, Tajlandia w turystycznych miejscach. Tam PKB ładnie rośnie i
  • Odpowiedz
  • 0
@masterix
Jeśli chodzi o ofertę dla firm z zakresu consultingu, podatków czy przekształceń pobieram wynagrodzenie za konsultacje lub efekt, współpracując przy tym z notariuszami, doradcami podatkowymi, radcami czy księgowymi.

Jeśli chodzi o pośrednictwo w zakresie ubezpieczeń, kredytów czy inwestycji, zarówno w formie marketu funduszy jak i rozwiązań długoterminowych są one objęte ustawowo prowizją za zawarcie, która jest wszędzie na podobnym poziomie. U mnie z racji na ogromną bazę klientów i wolumeny możliwe
  • Odpowiedz
@droetker4: ta, masz taką ogromną bazę klientów, że spamujesz półżywy tag na wykopie, gdzie ci co mają kasę nie inwestują w nieruchomości, a ci co lubią i mają nieruchomość, nie mają kasy, lecz kredyt.
Współczuję twoim wirtualnym klientom
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: > Lepiej zainwestować w akcje spółek dywidendowych rynków rozwiniętych czy etfy, no i nie zapominajmy o emerging markets z Azji czy też Afryki, a może Brazylia, ale to już trochę więcej zachodu i "pilnowania".

Polecisz jakiś konkret, jak z tym ruszyć? Jakoś tutorial by mi się przydał, planuje troszkę z pensji inwestować, najlepiej na ikze aby obniżyć podatek. A może w ikze poprzez ppk.
  • Odpowiedz