Wpis z mikrobloga

MIkrotik HAP ax3 - ktoś ma i udało mu się ustawić wifi na pobieranie szybsze niż 300 Mbps via wifi?
Mi nie udaje mi się go ustawić tak, żeby ściągał szybciej niż 300Mbps via wifi - via ethernet ładnie drze przepisowe 800 Mbps (tyle mam na umowie).

Wzorowałem się na konfiguracji:

add frequency=2412,2437,2462 name=ch-2ghz width=20mhz
add frequency=5180,5260,5500 name=ch-5ghz width=20/40/80mhz
/interface wifiwave2 security
add authentication-types=wpa2-psk,wpa3-psk group-key-update=1h name=sec1 wps=disable
/interface wifiwave2 configuration
add channel=ch-5ghz country=Poland mode=ap name=hub-cfg security=sec1 ssid=Hub2
add channel=ch-2ghz country=Poland mode=ap name=hubz-cfg security=sec1 ssid=Hubz2
/interface wifiwave2
set [ find default-name=wifi1 ] channel.frequency=5170-5330 configuration=hub-cfg \
configuration.mode=ap disabled=no security.authentication-types=wpa2-psk,wpa3-psk
set [ find default-name=wifi2 ] channel.frequency=2412,2437,2462 configuration=hubz-cfg \
configuration.mode=ap security.authentication-types=wpa2-psk,wpa3-psk

tyle że rozdzieliłem ją sobie (security) na 2GHz i 5Ghz plus na 2GHz dałem kanał 20/40mhz...
No i ustawiłem wifi1 na 5Ghz / wifi2 na 2Ghz

I ni dudu nie idzie więcej niż 300Mbps...

#mikrotik
  • 40
  • Odpowiedz
MIkrotik HAP ax3 - ktoś ma i udało mu się ustawić wifi na pobieranie szybsze niż 300 Mbps via wifi?


@Cyb_pl: Jakoś na WiFi mi nie zależy, ale podejdę z kompem później pod ax3 i dam znać (macbook). Ja zakresy zostawiam, żeby Mikrotik decydował. Kiedyś na ich forum pisali, że tak najlepiej.

Ale powiedz na czym ty testujesz?
  • Odpowiedz
@mirekwirek: Tzn chodzi ci co podłączam via wifi? 2 kompy stacjonarne w tym samym pokoju co router plus jeden telefon...

Przy okazji jakbyś mógł to rzuć tutaj swoim konfigiem tej sekcji:

/interface/wifiwave2/actual-configuration print

oczywiście bez haseł bo po co komu one :)
  • Odpowiedz
@mirekwirek: nic nie psułem ani nie ja jeden tak miałem - tak jest gdy się nie używa domyślnej konfiguracji tylko restartuje do ustawień fabrycznych i po kolei wszystko ustawia
  • Odpowiedz
a mozesz wrzucic tutaj swoja konfiguracje (pamietaj o zamazaniu hasel):

/interface/wifiwave2/actual-configuration print
  • Odpowiedz
/interface/wifiwave2/actual-configuration print


@Cyb_pl:

0 name="wifi1" mac-address=MAC1 arp-timeout=auto radio-mac=MAC1
configuration.mode=ap .ssid="SSID" .country=Poland
security.passphrase="Pass"

1 name="wifi2" mac-address=MAC2 arp-timeout=auto radio-mac=MAC2
configuration.mode=ap .ssid="SSID" .country=Poland
security.passphrase="Pass"
  • Odpowiedz
@mirekwirek: No nie wiem, ja mam jawnie to wypisane (mam to ustawione w zakładce "Security" przy hasłach):

/interface/wifiwave2/actual-configuration print

0 name="wifi1" mac-address= arp-timeout=auto radio-mac=
configuration.mode=ap .ssid="wifi5" .country=Poland
security.authentication-types=wpa2-psk,wpa3-psk .group-key-update=1h .passphrase="pass" .wps=disable

1 name="wifi2" mac-address= arp-timeout=auto radio-mac=
configuration.mode=ap .ssid="wifi2" .country=Poland
security.authentication-types=wpa2-psk,wpa3-psk .passphrase="pass" .wps=disable
  • Odpowiedz
@mirekwirek: Nie wiem bo nie testowałem każdej kombinacji - po prostu zwróciłem na to uwagę w twojej konfiguracji. Jak jesteś pewny że działa ci wpa2/3 to ok - po prostu wiem że czasem coś się ustawi w jednym miejscu, zapomni ustawić w drugim i człowiek jest przekonany że wszystko jest cacy (np. ustawić konfigurację w "Configuration" tylko zapomnieć się do niej odwołać w "Wifi Wave2" :)
  • Odpowiedz
@mirekwirek:Urządzenie końcowe też jest ważne, dlatego testy robię na 3 różnych, żeby wyeliminować taką przyczynę.

A to twoje ustawienie jest w "Wireless Tables" -> "Security"
czy w "Wireless Tables" -> "Wifi Wave2" -> "wifi1" -> "Security" ?
  • Odpowiedz
@mirekwirek Z ciekawości ustawiłem sobie jak na obrazku ("Wireless Tables" -> "Wifi Wave2" -> "wifi1" -> "Security") i u mnie widzę jawnie określenie authentication-types:

/interface/wifiwave2/actual-configuration print

0 name="wifi1" mac-address= arp-timeout=auto radio-mac=
configuration.mode=ap .ssid="wifi5" .country=Poland
security.authentication-types=wpa2-psk,wpa3-psk .group-key-update=1h .passphrase="pass" .wps=disable
channel.frequency=5180,5260,5500
Cyb_pl - @mirekwirek Z ciekawości ustawiłem sobie jak na obrazku ("Wireless Tables" -...

źródło: comment_16738634051msiRWGC1c7Ww6jSYYLqqb.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz