Wpis z mikrobloga

MIkrotik HAP ax3 - ktoś ma i udało mu się ustawić wifi na pobieranie szybsze niż 300 Mbps via wifi?
Mi nie udaje mi się go ustawić tak, żeby ściągał szybciej niż 300Mbps via wifi - via ethernet ładnie drze przepisowe 800 Mbps (tyle mam na umowie).

Wzorowałem się na konfiguracji:

add frequency=2412,2437,2462 name=ch-2ghz width=20mhz
add frequency=5180,5260,5500 name=ch-5ghz width=20/40/80mhz
/interface wifiwave2 security
add authentication-types=wpa2-psk,wpa3-psk group-key-update=1h name=sec1 wps=disable
/interface wifiwave2 configuration
add channel=ch-5ghz country=Poland mode=ap name=hub-cfg security=sec1 ssid=Hub2
add channel=ch-2ghz country=Poland mode=ap name=hubz-cfg security=sec1 ssid=Hubz2
/interface wifiwave2
set [ find default-name=wifi1 ] channel.frequency=5170-5330 configuration=hub-cfg \
configuration.mode=ap disabled=no security.authentication-types=wpa2-psk,wpa3-psk
set [ find default-name=wifi2 ] channel.frequency=2412,2437,2462 configuration=hubz-cfg \
configuration.mode=ap security.authentication-types=wpa2-psk,wpa3-psk

tyle że rozdzieliłem ją sobie (security) na 2GHz i 5Ghz plus na 2GHz dałem kanał 20/40mhz...
No i ustawiłem wifi1 na 5Ghz / wifi2 na 2Ghz

I ni dudu nie idzie więcej niż 300Mbps...

#mikrotik
  • 40
  • Odpowiedz
@mirekwirek: Mam OS 7.7:
/system/resource/print
uptime: 2h12m22s
version: 7.7 (stable)
build-time: Jan/12/2023 07:35:45
factory-software: 7.5
free-memory: 679.4MiB
total-memory: 960.0MiB
cpu: ARM64
cpu-count: 4
cpu-frequency: 1800MHz
cpu-load: 0%
free-hdd-space: 95.1MiB
total-hdd-space: 128.5MiB
write-sect-since-reboot: 205
write-sect-total: 15335
bad-blocks: 0.1%
architecture-name: arm64
board-name: hAP ax^3
platform: MikroTik

a co do bandwitch test to nie mam drugiego urządzenia mikrotik, żeby do niego sięgnąć..
  • Odpowiedz
@mirekwirek: Tak, dzięki za link, przyjrzę się temu wszystkiemu wieczorem.
ale już widzę bzdurkę:
"in hap ax3 wifi1 is 2ghz and wifi2 is 5ghz"
bo u mnie wifi1 to 5GHz a wifi2 to 2GHz
  • Odpowiedz
@Cyb_pl: mam to samo na ax3 i nie mam zielonego pojęcia co jest nie tak. Najgorzej, że kupiłem tego mikrotika trochę na zasadzie "kupię coś fest!" a okazuje się, że taniutki asus ax55 postawiony za grubą ścianą ok 6 metrów dalej jest w stanie na pełnym luzie cisnąć 500-600 Mbit/s. Ten mikrotik jest tak słaby, że aż nie mogę w to uwierzyć - laptop w linii prostej, centralnie przed routerem 2-3
  • Odpowiedz
@Cyb_pl: @mirekwirek @tomeq82

I jak po czasie MikroTik hAP ax3 sprawdza się pod względem prędkości/zasięgu po WiFi? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Za jakiś czas będę potrzebował coś z WiFi6, docelowo pod PC VR bezprzewodowy (a poza tym standardowo laptopy/telefony).
I właśnie myślę czy brać coś normalnego/taniego/działającego czy tego MikroTika.
Bo tak, jakoś kusi mnie wizja grzebania/#!$%@? się/konfigurowania godzinami tego gnoja XD
  • Odpowiedz
I jak po czasie MikroTik hAP ax3 sprawdza się pod względem prędkości/zasięgu po WiFi?


@blamedrop: U mnie większy dom i działam głównie na CAPie więc wolę się nie wypowiadać, bo nie mam stałego linka po WiFI6. Ale z samego routera jestem zadowolony.
  • Odpowiedz
  • 1
@blamedrop: Ja nie jestem zadowolony z wifi tego routera - router jest w odległości 5m-8m od komputera (tyle że jest schowany w szafie) ale ciągle jakieś problemy:
- nie udało mi się uzyskać na wifi pełnej prędkości (po kablu bez problemu),, natomiast podbiłem z 300Mbps do 400-500 Mpbs)
- potrafi co jakiś czas zrywać połączenie wifi :( nie wiem czy problem leży w ruterze czy może karta nie umie się dogadać
  • Odpowiedz
@Cyb_pl: spróbuj może najnowszego softu 7.13, bo taki widzę jest na stronie producenta. Osobiście nie mam tego routera, ale myślę nad jego zakupem. Jestem mocno zdzwiony opisywanymi przez Ciebie prędkościami. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@shevchenko1987: Zrobiłem update i troszkę poprawiło, ale bez szału. Transfer tylko między ruterem a moim kompem (btest) wyniosła jakieś 400-600 Mbps. Speedtest dalej pokazuje lekko powyżej 400 Mbps
  • Odpowiedz