Wpis z mikrobloga

Hej, zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze kupna obligacji skarbowych,

posiadam około 200 tysiecy zl i plan który posiadam do tej pory to:

100k w COI(4 letnie indeksowane inflacja) z planami wykupienia za 2 lata. Pierwszy rok 7%, drugi 1%+ inflacja
Przewage nad 10latkami mają taką, że mają mniejsze kwoty wykupu przedwczesnego.
oraz,
100k w 3 letnie TOS(6.75% stałe) i je trzymałbym juz faktycznie 3 lata z nadzieją, że spadnie inflacja, a wtedy oprocentowanie zostanie stałe.

jeżeli inflacja w Polsce przez kolejne 2/3 lata bedzie sie trzymac na poziomach 10% plus, to zdecydowanie lepszym wyborem jest kupno inflacyjnych.

Jeżeli jednak inflacja drastycznie spadnie teraz, to stałoprocentowe bardziej się opłacają.
Na ten moment nie jestem pewien co sie wydarzy, stąd takie wejście pół na pół.

Czy taki rozkład jest rozsądny, czy może jakoś inaczej?

#inwestycje #obligacje
  • 4
Przewage nad 10latkami mają taką, że mają mniejsze kwoty wykupu przedwczesnego.


@kuba-jochymek: Oraz taką, że odsetki wypłacają co roku, a nie na koniec okresu (nie kapitalizują ich).

Generalnie, jak sam napisałeś, trudno powiedzieć ¯\_(ツ)_/¯. Ja nie patrzę na obligacje stałoprocentowe obecnie, bo inflacja musiałaby spaść do 5,75% rocznie, żeby stały się bardziej opłacalne od indeksowanych inflacją. Plus taki, że częściej wypłacają odsetki. Wszystko zależy od tego, jaki profil CF-ów chcesz sobie
Pobierz sammler - > Przewage nad 10latkami mają taką, że mają mniejsze kwoty wykupu przedwcze...
źródło: comment_1673782270wm45WB7Pjr3A80Es2Hsxvh.jpg
@kuba-jochymek: kalkulator na blogu iwucia i liczysz

EDO się opłacają najbardziej w perspektywie 3 lat nawet jak inflacja będzie spadać bo akumulują odsetki bez belki

no chyba że wierzysz ze nasi czepioni zbijana inflację do celu w dwa lata ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kuba-jochymek ja bym zamienił 3 letnie na EDO. Według mnie inflacja szybko nie spadnie, a poza tym EDO najlepiej wycenia inflację z przeszłości. W czasach spadającej inflacji masz zablokowane wysokie oprocentowanie na cały rok i do tego odsetki dopisują się do kapitału co roku.