Wpis z mikrobloga

Nie śledzę sprzętu na bieżąco, więc musicie mi pomóc. Gdzie mogę sprawdzić, czy dany komputer spełni moje oczekiwania, np. będzie sprawnie działał emulator Androida, będzie szybko działać IntelliJ, wsparcie dla kodeków w 4K, itd? Sprzętu jest pełno i trudno przeglądać specyfikację wszystkich. Zawsze mam ten problem przy zakupie. A jak kupię coś bez dokładnej weryfikacji, to czasami jest OK, a czasami jakiś element jest kiepski (np. grafika w moim ostatnim laptopie, gdzie ostatnie sterowniki wyszły rok przed zakupem)?

Ewentualnie możecie mi polecić laptopa lub budę w okolicach 5000-6000 PLN.

Inne wymagania:

CPU min 4 rdzenie, nie śledzę na bieżąco sytuacji, diabeł tkwi w szczegółach np. wsparcie dla wirtualizacji

RAM minimum 16 MB i to powinno starczyć (choć jak się odpali kilka kontenerów, to wypadałoby jakoś rozszerzyć)

Dysk SSD minimum 500 GB (po mniej ważne dane mam dyski zewnętrzne)

Dobra karta muzyczna (w moim obecnym laptopie daje radę, nie ma latencji)

Niska waga (czasem się jednak laptopa gdzieś zabiera) i długi czas na baterii

Dużo wejść USB (mam teraz 3, ale jeszcze jedno by się przydało, inna opcja to stacja dokująca)

Ma się nie grzać bez potrzeby (czyli dobrze zarządzać energią) i nie żreć bez potrzeby dużo prądu (bo rachunki)

Windows 11 (do Linuksa nie jestem przekonany jako podstawowego systemu)

Dobra matowa matryca, która nie przekłamuje tak strasznie kolorów.

Obsługa współczesnych standardów (Bluetooth, WiFi, itd. w najnowszych wersjach)

Co jeszcze jest istotne?

Zastosowania trochę na wyrost:

Programowanie, kontenery, Android, Web, wszystko ma szybko działać

Wideo, foto, później drony, 4K, 360, WebGL, Metaverse

W wolnych chwilach nadrobić zaległości i zagrać w gry

Zawsze mam ten sam problem przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu, nie umiem porównywać, boję się wtopy, coś ze mną nie tak?

Mam świetnego laptopa służbowego marki Dell, ale korzystać z niego do prywatnych celów to trochę ryzyko.

Mieszkam w okropnych warunkach i czekałem z zakupami, aż się poprawi, ale i tak nic się nie zmieni. Kurzyć się będzie, brud, smród, ale ja się muszę rozwijać, nie mogę dłużej wegetować i czekać na cud. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Ryzen vs iCore - co lepsze do moich zastosowań?

Co sądzicie o tym lapku? Spełni oczekiwania czy szukać czegoś innego?
https://www.x-kom.pl/p/717427-notebook-laptop-16-lenovo-ideapad-5pro-16-ryzen-5-16gb-1tb-w11-gtx1650-120hz.html

#komputery #laptop #zakupy #pytaniedoeksperta #programista15k
Pobierz
źródło: comment_1673693997LQI56vr1pXxRnoMa1ACGHh.jpg
  • 3