Wpis z mikrobloga

Bitwa o Bachmut 12.01.2023 – Raport na koniec dnia

Rosjanie kontrolują najprawdopodobniej większość (ok. 90%) Sołedaru. W rękach Ukraińców pozostają już tylko zachodnie obrzeża miasteczka. Dokładnie chodzi o kopalnię soli nr 7 oraz dworzec kolejowy. Poniższa mapa pokazuje jak mniej-więcej wygląda obecnie linia frontu.

Rosjanie próbują atakować Krasną Horę i Błahodatne. Ich celem jest przecięcie drogi T0513 (Bachmut-Siewiersk, zaznaczyłem ją czerwonym kolorem na mapie). Na całej długości drogi Ukraińcy stawiają jednak zażarty opór, jednocześnie atakując artylerią i dronami rosyjskie oddziały na terenie Sołedaru.

Tymczasem na południe od Bachmut, Rosjanom udało się najprawdopodobniej w całości opanować wioskę Opytne (mapa w komentarzu). Rosjanie twierdzą ponadto, że udało im się także wejść do południowych dzielnic Bachmutu – nie ma jednak na to żadnych dowodów.

Sytuacja robi się nieciekawa. Opytne położone jest na zachód od rzeki Bachmutówki, która – jak się wydaje – miała stanowić ważną linię ukraińskiej obronny w sytuacji gdyby Rosjanom udało się wejść do Bachmutu. Rzeka ta dzieli bowiem Bachmut na część wschodnią i zachodnią.

W sytuacji gdy Rosjanie kontrolują Opytne, mogą de facto ominąć ukraińskie linie obronne wzdłuż Bachmutówki i zrolować ZSU. W związku z tym, w najbliższych dniach, należy spodziewać się ukraińskiego kontrataku na Opytne.

Media – w kontekście bitwy o Bachmut – skupiają się głównie na Sołedarze. Jednak Opytne to kolejna miejscowość, gdzie toczą się zażarte walki i która ma pierwszorzędne znaczenie dla dalszej skutecznej obrony Bachmutu.

_______________

Info z Ukrainy wrzucam na:
- stronę Puls Zagranicy
- Twittera
- #lagunacontent

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
JanLaguna - Bitwa o Bachmut 12.01.2023 – Raport na koniec dnia

Rosjanie kontrolują...

źródło: comment_1673562853f0Ui7VnDPkvvvCEVxI7OEk.jpg

Pobierz
  • 45
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@JanLaguna: jak to jest że podobno Rosja wysyła na front pijaczków z mobilizacji bez nowoczesnej broni i amunicji a Ukraina mając sprzęt i szkolenie NATO nie moze dać z nimi rady? Jakoś ta narracja z mediów się nie klei skoro przegrywają
  • Odpowiedz