Wpis z mikrobloga

#recenzjezkebabem

Klątwa Haru (Haru no Noroi)

Autor: Asuka Konishi
Liczba tomów: 2


Demografia: Josei
Gatunek: Dramat, Romans, Psychologiczny

Baka
MAL
AniList

Natsumi to pogodna i energiczna dziewczyna, a przynajmniej takie sprawia pozory. W rzeczywistości nie potrafi otrząsnąć się po śmierci swojej siostry Haru czyli jedynej osoby, którą kochała. Dziewczyna myśli nad samobójstwem, ale przed rodziną ukrywa coś jeszcze. Potajemnie umawia się z Togo, który był narzeczonym jej zmarłej siostry. Po pogrzebie otrzymała od niego propozycję, by zająć miejsce Haru. Natsumi zgodziła się myśląc, że dzięki temu zachowa choć cząstkę siostry przy sobie. Dziewczyna jednak nie potrafi poradzić sobie z wyrzutami sumienia, ale nagle zdaje sobie sprawę z tego, że mężczyzna nie jest z nią szczery.

Fabuła:
Na początku mangi dowiadujemy się, że małżeństwo Haru i Togo było zaaranżowane. Bogata rodzina chłopaka chciała zdobyć prestiżowe nazwisko niegdyś wpływowej rodziny Haru. Mimo tego wydawało się, że oboje są dobraną parą i dobrze się dogadują. Jednak śmierć dziewczyny pokrzyżowała wszystkie plany. Po śmierci siostry to Natsumi zostaje następną kandydatką na żonę Togo, ale z obawy przed sprzeciwem jej rodzina nie zostaje poinformowana o złożonej propozycji. Jednak przed udzieleniem zgody na małżeństwo dziewczyna postawiła Togo jeden warunek, a było nim odwiedzenie wszystkich miejsc, do których udał się z jej siostrą.

Gdy Haru jeszcze żyła Natsumi nienawidziła Togo, ponieważ miała wrażenie, że mężczyzna całkowicie rozdzieli ją z ukochaną siostrą. W pewnym momencie dziewczyna życzy mu nawet śmierci. W efekcie czego sumienie Natsumi nie daje jej spokoju, bo boi się, że to przez pragnienie rozdzielenia tej dwójki los odebrał jej siostrę.

Z tych powodów jej potencjalny związek z Togo wydaje się być zupełnie niewłaściwy i to na wielu płaszczyznach.

Sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót i dziewczyna nagle zdaje sobie sprawę, że miło spędza czas podczas tych spotkań. Ponadto zauważa, że mężczyzna mógł się w niej zakochać. Zarówno Togo jak i Natsumi prześladują coraz silniejsze wyrzuty sumienia. Ale czy to jedyna „klątwa” jaka na nich ciąży?

Postacie: W tym aspekcie manga skupia się prawie wyłącznie na szerszym przedstawieniu obu sióstr i Togo. Postacie poboczne są trochę stereotypowe, a ich jedynym celem jest odegranie odpowiedniej roli w danym momencie historii. Przy takiej liczbie tomów było to po prostu konieczne, by odpowiednią ilość uwagi dostali główni bohaterowie. Dzięki temu Natsumi i Togo otrzymali odpowiednią ilość czasu i autorka mogła w pełni wykorzystać ich potencjał.

Bohaterowie nie zmieniają się pod wpływem chwili i potrzebują czasu, by przemyśleć pewne sprawy oraz uświadomić sobie to co naprawdę czują. Nie podejmują bezmyślnie działań, bo wiedzą, że każdy wybór ma swoje konsekwencje. Konsekwencje, z którymi będą musieli się zmierzyć natychmiast lub w przyszłości.

W przypadku Haru otrzymaliśmy rozbudowane przedstawienie jej relacji zarówno z Togo jak i siostrą co pozwala nam lepiej zrozumieć sytuację, w której znaleźli się bohaterowie i przedstawia szerszy kontekst całej sprawy.

Realistyczne i wiarygodne postacie głównych bohaterów to zdecydowanie najlepszy element tej mangi.

Kreska: Kreska jest bardzo ładna. Postacie mają dosyć specyficzny wygląd, ale absolutnie nie można powiedzieć, że są brzydkie. Świetnie przedstawione są różne emocje na twarzach bohaterów. Tła również pozytywnie się wyróżniają. Są pełne detali i dobrze współgrają z tym co aktualnie się dzieje w mandze.

Podsumowanie: Jeśli miałbym komuś polecić mangę typu josei to moją pierwszą myślą byłaby właśnie Klątwa Haru. Dojrzała historia z ciekawą fabułą i realistycznymi bohaterami choć nie pozbawiona wad. Jednak doskonale przedstawia to czym się charakteryzują i w czym mogą błyszczeć dobre mangi josei.

Ocena: 7,5

#manga #animedyskusja #harunonoroi
Pobierz JustKebab - #recenzjezkebabem 

Klątwa Haru (Haru no Noroi)

Autor: Asuka Konishi...
źródło: comment_1673378770k3II7DIchKCu2NiHTAZTCb.jpg
  • 6
Cotygodniowe recenzje różnych mang. Tylko czasami jeden tydzień trwa 30 dni ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@JustKebab: Wspaniały opis tagu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja muszę w końcu przeczytać to co polecasz (chociaż w sumie Marię czytałem), bo nie wierzę, że te czytadła dla bab takie dobre są.
@young_fifi: Maria była dla mnie takim podwójnym eksperymentem, bo w tamtym momencie nie miałem określonych żadnych planów co do tego jakie mangi chcę opisywać. Nie miałem też żadnych poprzednich doświadczeń z mangami yaoi. Za to w przeszłości dużo osób polecało mi ten tytuł jako najprzystępniejsze wprowadzenie do tego co prezentuje ten gatunek, więc dałem mu szansę i tak jak się spodziewałem - takie mangi nie są dla mnie ( ͡°
@JustKebab: No to pewnie zacznę od Klątwy Haru, ale na razie też zacząłem parę tytułów i trochę słabo z czasem. No i też czuję się wypalony pod względem anime. Obecny sezon jest ehhhhhhhh... Raczej zbieram siły na wiosnę i lato.

będzie coś bardziej w twoich klimatach


To może być zarówno romans NTR, gówno shounen albo edgy bajka o problemach nastolatków/młodych dorosłych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@young_fifi: Wymarzony sezon dla fanów generic fantasy i isekai-ów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Akurat będzie czas na nadrobienie/dokończenie kilku bajek z listy i wzięcie się na poważnie za mangi zalegające od dawna na półkach, bo miejsce się skończyło i muszę coś sprzedać xD

Raczej zbieram siły na wiosnę i lato.


Oj tak tak, będzie kilka serii wartych oglądania na bieżąco.

To może być zarówno romans NTR, gówno
@young_fifi: Główny powód dlaczego zacząłem czytać tę mangę to właśnie nadchodzące anime ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Chciałem znaleźć kolejny tytuł po Spy x Family, który bym mógł hypować przed tym jak dostał popularną adaptację, ale trochę nie wyszło xD

Myślę zrobię tak, że raz na sezon będę wybierał akąś mniej popularną serię, żeby ocenić ją przed wyjściem anime.