Wpis z mikrobloga

Pytałem miesiąc temu o co chodzi z cenami budowy domów wolnostojących, że ludzie śpiewają sobie po 800k za SSZ. Otóż ceny lekko spadły z moich obserwacji - z „absurdalnych” do „bardzo wysokich” - no bo jak nazwać 6500 za metr domu w stanie SSZ+ w randomowej wiosce 4km od miasta satelickiego Warszawy.

Teraz to mnie sprzedawcy mogą cmoknąć. Póki kredyt się nie odblokuje to ekipy będą miały generalnie wolne więc nie powinni zbytnio kozaczyć z cenami (przynajmniej ich nie podnosząc). 4 działki upatrzone, wystalkowane na geoportalu i wstępnie obejrzane, dziś dzwonię z pytaniem o dostępność a na dniach będę orientował się konkretniej w koszcie budowy SSZ z projektu marzeń. Trzymajcie kciuki Mirki abym w piątek nie wrócił z podkulonym ogonem że ceny tych SSZ to jednak są dobre a w ogóle segment to jednak nie takie złe rozwiązanie xD

PS. a odnośnie segmentów - nigdy nie widziałem tylu szmat SPRZEDAM w jednym miejscu jak wczoraj kiedy oglądałem okolicę. Miejscami chyba promocje jadą na pełnej

#nieruchomosci
  • 16
@monyprintergobrrrr: gdy rozmawiałem z budowlańcami z mniejszej miejscowości to powiedzieli, że budowy się pokończyły praktycznie nic się nie buduje. Natomiast mają rekord zamówień odnośnie ocieplania i praca przynajmniej do marca/kwietnia a rozmawiałem w październiku. Może być podobnie pod Warszawą.
@Dzieciok: Dlaczego tak uważasz? O ile bliźniaki i szeregowce rozumiem (deweloperzy z palącym się tyłkiem) tak wolnostojące jakby miały dupnąć już by to zrobiły (dorżnięcie przez koszty kredytu indywidualnych rodzin nie nastąpiło). Wydaje mi się, że budowlańcy szybciej zmiękną z cenami niż ludzie którzy chcą sprzedawać a nie sprzedać dom.
Mamy prawie połowę stycznia, jak będę miał do tego czasu działkę z pozwoleniem i wszysykimi papierami to będzie dobrze.


@monyprintergobrrrr: Licz co najmniej pół roku na uzyskanie pozwolenia na budowę. Sam urząd ma 65 dni na wydanie pozwolenia, w moim przypadku z drobnymi uzupełnieniami trwało to ok 7 tygodni.
@monyprintergobrrrr:

> właśnie jedna firma mi krzyknęła 500k netto za SSO XD


@Hulleck123:
To chyba jedyne wyjście obecnie jak ktoś zamierza mieć dom - na spokojnie kupić działkę, załatwiać pozwolenia itp.
Rynek jest tak rozwalony, że domy kilkanaście km od miast powiatowych, które umeblowane 2-3 lata temu chodziły po 500-550k to teraz nie raz tyle chcą za SSZ.
Nie wiem czy to szybko się zmieni nie mniej moim zdaniem najszybciej
@monyprintergobrrrr: Jeśli wyrobisz się z pozwoleniem do wakacji to może się udać :) U mnie uzyskanie pozwolenia od zakupu działki trwało ok 7msc. Z pracami wystartowałem w lipcu, przez miesiąc firma się ociągała z wymianą gruntu. W połowie sierpnia start prac nad płytą fundamentową i skończyłem w listopadzie stanem 0. Myślałem, że zacznę mury jeszcze przed zimą, ale już spokojnie czekam do wiosny. Plan na ten rok to SSZ i rozpoczęcie
@monyprintergobrrrr: w ciągu jednego roku okazało się, że stopy procentowe wywaliło w kosmos, ceny benzyny też, ceny ogrzewania i energii również.
Jeżeli ktoś planował tanie spokojne życie na prowincji to "reality hits you hard".
Najgorzej mają ci którym kredyt nie wystarczył na zakończenie budowy, a po więcej kredytu nie ma zdolności.
@Hulleck123: A inne ile? No i ile metrów?
@Lala-Sassy: Orientacyjne ceny biorę z https://www.wielkiebudowanie.pl/go.live.php/PL-H320/cena-budowy-domu.html , jeszcze to zweryfikuje teraz zapytaniami po ekipach, zanim dostane pozwolenia to ceny i tak beda inne. Liczę na to, że niższe.
@Tomus88: No jeszcze się załapałeś na największe zatory. Jak wjadą domy na zgłoszenie bez limitu metrów to problem w ogóle przestanie istnieć, ale miały być od początku roku a ich ni widu ni
SSO z dachem przewija się cena 3k za metr


@Lala-Sassy: Darmowy kredyt, ludzie nie szanują swoich pieniędzy to tyle płacą. Przecież ponad połowa z tego to koszty robocizny. W moim przypadku dom 162m2: 10k papiery, wymian gruntu 30k, płyta fundamentowa 65k, ściany 40k, dach 80k. Płytę i ściany robię sam, do dachu liczę już koszt ekipy. Za SSO wychodzi 1,4k/m2, doliczając do fundamentu i ścian nawet 40-50k, bo więcej za ten
@monyprintergobrrrr: kurła usunęło mi posta :p jeszcze raz: sso w Warszawie za parterowke ~ 150 m2 porotherm, z 2 kominami z klinkieru, pełne deskowanie, dachówka ceramiczna, orynnowanie, ściany wewnętrzne dałem 337k. Robiła 1 firma przez ok 2 miesiące (połowa października - połowa grudnia). Okna 37k ciepły montaż i ciepłe parapety. Pewnie można było oszczędzić ale wolałem uniknąć zabawy z paprajami.