Wpis z mikrobloga

Cześć Wam.

Mam do Was pytanie odnośnie rozliczania w polskim urzędzie skarbowym, dochodu uzyskanego w Holandii od roku 2021, od kiedy to ulga abolicyjna przestała de facto obowiązywać.

W jaaropgave jest pozycja zapłaconego w danym roku podatku, tj. loonheffing (podatek dochodowy + ubezpieczenia społeczne).
Czy w PIT mogę wpisać całą kwotę z tej rubryki i potraktować ją jako zapłacony podatek czy też muszę dokonać rozbicia na podatek dochodowy i ubezpieczenia społeczne?
Jak to rozliczaliście przy założeniu, że mieliście dochody również w Polsce?

#pit #holandia #podatki #emigracja
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ArchS: ja bym poszukał biura w jakimś Bytowie (tam połowa miasta #!$%@? w Drutexie, druga połowa pracuje pod Eindhoven xD).
@Frijheid2: Rozliczałeś to tak? Sprawdzałeś w urzędzie skarbowym czy tak ma być?
Dopytuję ponieważ jest to kwestia mocno dyskusyjna. Widziałem odpowiedź lokalnego urzędu skarbowego, że trzeba to rozbijać - na jakimś forum podatkowym.
Spotkałem sie również z opinią, że biura rachunkowe rozliczają to tak jak mówisz.

Przed zniesieniem ulgi abolicyjnej nie miało to na dobrą sprawę znaczenia, teraz robi wielką różnicę w wysokości podatku do zapłaty w Polsce.
@ArchS: mam 3-4 argumenty, dlaczego, ale nie będę się rozpisywał, bo to też zależy od sytuacji
Jeśli w ogóle zapłaciłeś jakieś składki na ubezpieczenia społeczne (a tego nie wiesz, bo w NL się nie rozliczyłeś, masz tylko jaaropgave z zaliczkami), to one i tak są odliczalne od podatku w polskim PIT.