Wpis z mikrobloga

Siemano, do tej pory podchodziłem do pizzy bardzo rekracyjnie i bez spiny, piekarnik ikea, kamień i mąka 00 biedronkowa (ta w zielonej torbie).
Przymierzam się do piecyka kopułowego (Optima lub hobby/coś podobnego) im tańszy tym lepszy, jakieś propozycje?

Do tej pory jadę na bardzo prostym cieście tj.
240g mąki
140ml wody
+-4g soli
Oliwa na oko (z łyżka stołowa, może więcej)
Drożdże suche około 2-3g
Wyrabiam ręcznie, odstawiam na 2h.

Teraz pytanie. Czy pod kątem zmiany pieca nadal można pozostać przy względnie szybkich przepisach? Na ten moment totalnie nie czuje robienia pizzy z wyprzedzeniem 2 dni. Robię jak mam ochotę.
Neapolitanskiej raczej nie planuje robić, myślałem nad classica, czasem widziałem dość szybkie ciasta, ale coraz wiecej widzę wymagających po 30,40 a nawet więcej godzin czekania. Forum KMP wygląda mi trochę jak elektroda dla onanistów, więc liczę na Wasze rady.
Wrzucam ostatnie wypieki z nadzieją na brak linczu ( ͡º ͜ʖ͡º)
#pizza
Ricostyczny - Siemano, do tej pory podchodziłem do pizzy bardzo rekracyjnie i bez spi...

źródło: comment_1673107746V41hq66Miyg2XBbvMJUf2A.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@Ricostyczny: Nie wymagających długiego czekania. Po prostu długo czekane są lepsze. Mi najbardziej smakuje taka 48h. Zrobiłem ciasto które dojrzewało kolejno 8, 24, 48 i 72h i porównałem.

Piecyk kopułowy ma ta przewagę nad piekarnikiem ze grzeje się trochę szybciej, ale poza tym (jeżeli nie chcesz go modyfikować) nie ma dużej różnicy. Jak chcesz poprawić smak pizzy to bardziej bym kombinował właśnie nad przepisem albo zmienił mąkę. Dużo ludzi wskazuje petre
  • Odpowiedz
  • 0
@bartowsky czyli mogę równie dobrą classicę zrobić w piekarniku na 250 stopni co w kopułowym w wyższej temperaturze?
Największy problem mam z przerzuceniem placka na kamień. Łopaty nie mam, przerzucam go na papierze na takiej blaszce.
Kamień trzymam pod samą grzałką co najmniej 40 minut przy max temperaturze. Nie mam funkcji grill ani nic takiego, normalnie góra + dół.
  • Odpowiedz
@Ricostyczny: Jeżeli nie masz funkcji grill to może faktycznie być lepiej w kopułowym. Generalnie u siebie jak robiłem w piekarniku to właśnie tylko grzejąc na funkcji grill. Kup sobie tani pirometr to będziesz miał pojęcie do ilu rozgrzewa się kamień

Łopata to podstawa. Z doświadczenia nie polecam sklejkowych. Musiałem dawać bardzo dużo podsypki żeby łatwo zdjąć placka z łopaty
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mi się podobało w tych kopułowych, że są dwie pół-łopatki, to chyba największa wygoda. Też nie wiem jaki wpływ na blady spod ma to, że pizza nie jest bezpośrednio na kamieniu a na papierze jeszcze. Teoretycznie jest cienki, ale w jakiś sposób na pewno przytrzymuje wilgoc, może dlatego tak ładnie mi się nie piecze.

No piekarnik bardzo podstawowy mam, to jest minus. Dlatego pomyślałem, że kopułowy może być dobrym rozwiązaniem pod classicę
  • Odpowiedz
@Ricostyczny: Tak, w kopułowym będziesz miał koło 4minut wypiek. Ja podobny czas osiągałem w piekarniku z grillem stąd pierwsza myśl ze nie będzie, ale jak najbardziej jak masz słaby piekarnik to będzie lepiej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ricostyczny: mam ariete 909 wczesniej robilem w piekarniku z opcją grill Ok 280st. Przejście zdecydowanie na plus, pizza lepsza, smaczniejsza, szybciej piec się nagrzewa i nie muszę #!$%@? jednej po drugiej aby nie tracić temperatury. W małym piecyku mogę zrobić szybko jedna, po godzinie kolejną itd. Dużo łatwiej tez zrzucić pizze do takiego kopulowego. Kolejny plus to transport do znajomych i można dalej bawić się w pitcowanie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ricostyczny: ja zrobiłem tak, że kupiłem ariete 909, ciasto robię sobie z kilograma mąki i zamrażam. Możesz rozmrozić nawet dzień wcześniej i jest zajebiste xD sprawdź vincenzo pizza na yt, tam chłop daje prosty przepis, ja zawsze robię i zostawiam na minimum pół doby zanim zrobię kulki i wrzucę do zamrażary
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ricostyczny: i kolejny protip, najpierw lekko przypiecz ciasto z ewentualnie serem, skladniki wrzuć dopiero potem, nie będzie takie spalone
  • Odpowiedz
  • 0
@oreze właśnie słyszałem o zamrażaniu. Jak to wygląda? Gotową i wyrośniętą kulkę wrzucam do zamrażarki i tyle?
Ile wcześniej trzeba rozmrozić i czy w jakiś specjalny sposób? To jest myśl. Wtedy mam pyszna picke kiedy chce bez czekania
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ricostyczny: ja owijam w folię i wrzucam po prostu, jak rozmrażam to wyjmuję na kilka godzin i fajrant. I wyrabiam ręcznie, da radę bez problemu
  • Odpowiedz