Wpis z mikrobloga

Chłop se skleił rafę koralową na srajtaśmę i kropelkę - śmieszne xD

W sumie to zawsze chciałem mieć akwarium, ale zwykle był problem z kosztami/miejscem. Ponieważ teraz i tak pół mieszkania #!$%@? doniczkami #pdk stwierdziłem, że co mi szkodzi, mogę zrobić akwarium.

Wybrałem zbiornik 25 l od Diversa, do tego filtr kaskadowy Aquael versamax mini i grzałka Kruger Meier 25W. To właściwie cały sprzęt, który kupiłem. Podłoże założyłem na ziemi ogrodowej, przysypanej żwirem i piaskiem.

Skala w środku pochodzi z jakiegoś mojego niezrealizowanego projektu. Jak ją kleiłem to zauważyłem że trochę przypomina korale (zbliżenie w komentarzu).

Aktualnie posadziłem anubias barteri i cryptocoryna wendtii wieczorem dostanę więcej zielska od brata z przycinki z jego akwarium.

Póki co oświetlenie jest ze zwykłej lampki biurowej o mocy 10W - i chyba tak zostanie. Miałem robić lampę DIY z LED, ale części i narzędzia wyszły drożej niż kupno gotowej lampki (a taśmę LED i zasilacz już miałem xD) więc chyba oddam wszystko i najwyżej wymienię żarówkę w tej biurkowej.

Nie planowałem obsady zwierzętami, bo miało to być low tech akwarium holenderskie, ale brat namówił mnie na krewetki, które prawdopodobnie wpuszczę w przyszłym miesiącu.

Jeżeli uda mi się ładnie zagęścić to akwarium, a krewetki ładnie urosną, to wpuszczę jeszcze bojownika.

#akwarystyka #akwarium #botanika #zrobtosam #diy #zieloneidahoo
Pobierz Idahoo - Chłop se skleił rafę koralową na srajtaśmę i kropelkę - śmieszne xD 

W sumi...
źródło: comment_1673095949ojEq4Lhx7dc7GOyOL0o3M3.jpg
  • 22
@Idahoo: bardzo fajne akwarium. Krewetki to chyba nawet w kuli można trzymać xD kup sobie tylko takie od hodowcy na kranowie najlepiej z tego samego miasta, bo kranówka w jednym mieście w stosunku do drugiego miasta to w sumie taka sama akcja jak adoptowanie rybki z importu z tajlandii do naszej kranowy xD

A co do wybobkow, to Chyba olej ten tag. Tutaj to jest elektroda, parę osób daje konkretne rady,
@koniarz dziś będą rośliny, co prawda pewnie nie będę wiedział co to dokładnie, ale posadzę i niech rosną xD

W domu mam 24 stopnie, w akwarium chciałem mieć 26, ale jak podłączyłem grzałkę to termometr pokazuje już 29-30 xD muszę sprawdzić innym termometrem, bo zaczyna się robić za ciepło.

Tło chyba zrobię czarne, ładnie się powinny rośliny odcinać. Pokrywę mogę sobie dociąć z plexi, mam płytę 50x50 cm. Póki co zostawiam otwarte
@koniarz sprawdziłem temperaturę innym termometrem i też pokazało 30°, chyba walnięty termostat w grzałce bo nie wyłącza się nawet jak jest skręcona na minimum
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Idahoo: Moim zdaniem versamax mini się nie nadaje do niczego. Lepiej było kupić co najmniej fzn-2 co dałoby większy zapas na złoża filtracyjne (nie tylko ceramikę, ale też węgiel czy jakieś wkłady usuwające fosforany czy azotany). A przepływ wody przez filtr można skręcić na minimum jeżeli się boisz że tak duży filtr zrobiłby ci "pralkę" w tak małym baniaku.
25l to też trochę mało jak na pierwsze akwarium - im akwarium
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@koniarz sprawdziłem temperaturę innym termometrem i też pokazało 30°, chyba walnięty termostat w grzałce bo nie wyłącza się nawet jak jest skręcona na minimum


@Idahoo: Tanie grzałki mają fatalne termostaty. Ja mam jedną taką co temperaturę z dokładnością +-4°C trzyma. Aquael platinium to chyba minium co może jako tako działać.
@CheSlaw grzałkę dam na reklamacje, bo to aż nie możliwe żeby skręcona na minimum grzała jak woda ma 30°, w poniedziałek kupię tego Aquaela

Wiem, że błędy będą. Nie mam teraz po prostu miejsca na większy zbiornik. Odkładam kasę i niedługo poproszę znajomego o wyspawanie regału z półkami 30x60 cm, albo 40x60 cm. Wtedy powinienem zmieścić 2 lub 3 akwaria.

Czemu versamax mini do niczego? Początkowo planowałem filtr gąbkowy, ale
jak skwasnieje to zrobię żurek


@Idahoo: potem pojawią się glony i będziesz miał bagnistą cuchnącą zupę. Koniecznie ogarnij światło i zaczekaj z tymi zwierzakami tak choć ze dwa miesiące, najlepiej pół roku.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Idahoo: Do akwa 30x60 czy 40x60 nie potrzebujesz spawanego stelażu, porządna szafka wystarczy.
Low tech też nie jestem pewien czy jest najlepszym wyborem na początek przygody. Lepiej mieć filtr s dużym złożem biologicznym. Poczytaj sobie dokładnie temat filtracji biologicznej i cyklu azotowego (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś). Im większy filtr biologiczny tym mniej problemów, szczególnie że kiedyś trzeba będzie go wyczyścić i dopiero wtedy nadmiarowość okaże się dużą zaletą.

Czemu
@CheSlaw dzięki za komentarz, o takie nic nie robiłem :) czytam od kilku lat o akwarystyce, coś tam wiem. Z precyzją i ustawianiem parametrów nie mam problemu - bawiłem się amatorsko w selekcję drożdży z jednej komórki xD Wezmę od brata Helenkę w przyszłym tygodniu i wpuszczę do zbiornika. Chciałem poczekać z wpuszczaniem właśnie przez azot z ziemi - rośliny miały go wyciągnąć przez wzrost.

Światła jest 0,4 W na litr. Mogę
@CheSlaw jeszcze jak mogę zapytać: polecasz jakiś starter bakterii nitryfikacyjnych? Czy brać co będzie dostępne? Z chemi dałem tylko Tatra Aquasafe
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Idahoo: Moje ulubione to Microbe Lift Special Blend - śmierdzą okrutnie, ale działają jeszcze lepiej. A z popularnych to Sachem Stability daje radę.
A uzdatniacze typu aquasafe nie są niezbędne - jeżeli chodzi o kranówkę to mają szansę usunąć główne chlor, który można usunąć też przez odstawienie wody w otwartym naczyniu na około dobę. Ale można je dawać, nie zaszkodzą (no i nie trzeba czekać). Dużo bardziej wydajny od Tetra Aquasafe