Wpis z mikrobloga

Mirki z #turystyka #czechy planuję wybrać się w majówkę z rodziną do Pragi czeskiej i chyba potrzebuję porady odnośnie transportu. Założenia były takie, że nie będziemy tam jechać samochodem, tylko jak paniska pojedziemy tym nocnym pociągiem z Warszawy z miejscami do spania, wieczorem wyrusza, na rano w Pradze. Tylko kurna, za bilety w obie strony dla czterech to wychodzi ponad pięć koła! Serio kolej się tak ceni, czy ja coś źle szukam?

Z innych opcji oczywiście samolot, ale tu też skyscanner znajduje połączenia wyłącznie LOT, cena za lot 4 osoby w obie strony od 3,5 tysiąca za wersję superecono w górę, przy czym w dogodnych godzinach są już dostępne jedynie ostatnie miejsca, trzeba by się decydowac na już teraz, do tego dochodzi cena transferu z i na lotniska...

No i są jeszcze autobusy, ale Flixbus mający regularne połączenia do Pragi, na majówkę nie ma jeszcze rozkładu no i jest to około 12 godzin podróży autobusem, gdzie na miejsce docierasz półprzytomny ze zmęczenia. Niemniej w ten sposób jest zdecydowanie najtaniej, cena za całość wychodzi poniżej 2k zł.

Zatem pytanie do doświadczonych: faktycznie ten pociąg aż tyle kosztuje? I jaki sposób dotarcia do Pragi Wy byście polecili?
  • 15
  • Odpowiedz
@darek-jg: pociąg jest ("Chopin"), tylko to jest tak, że Sam Chopin jedzie sobie gdzieśtam indziej (Wiedeń?), do Pragi zaś są doczepione tylko wagony kolei czeskich i to w Czechach musisz kupić bilet. Na majówkę nie ma jeszcze rozkładu, ale gdy sprawdzam testowo połączenie na połowę Lutego, wychodzi mi po 2500zł za cztery osoby w jedną stronę. Za same miejsca siedzące, bez spania zresztą jest niewiele taniej, bo 2000zł.
  • Odpowiedz
@dzieju41: cały czas jest to opcja otwarta, ale z centralnej Polski i wliczając niezbędne pauzy, jest to jakieś 8h za kierownicą, więc cały jeden dzień wtę i jeden wewtę wypada. Piękno podróży pociągiem miało właśnie na tym polegać, że wieczorem wsiądziemy, a na rano wyspani będziemy na miejscu.
  • Odpowiedz
@SkladanyScyzorykwPoniedzialek: kurcze, nie rozumiem tej ich strony, poprzednio jak poustawiałem parametry podróży, to miałem do wyboru drugą klasę albo miejsca do spania, teraz gdy chcę to sprawdzić ponownie, już mnie wrzuca albo tylko w zakup biletu (i wtedy z defaultu druga klasa) albo kdy kliknę w "reservation only", moge wybrac miejsca do spania, ale wtedy bez biletu? Muszę go dołożyć osobno?
  • Odpowiedz
@laza: Leo Expresss jeździ z Katowic, gdzie mogę dojechać samochodem i przespać się u znajomych, zdecydowanie i bezapelacyjnie wygrywa też ceną. Niestety, jest problem z połączeniami powrotnymi, ani 2 ani 3 maja, z Pragi do Katowic to cudo nie jeździ. Zastanawiam się jeszcze nad opcją powrotu z Pragi do czeskiego Cieszyna, a z Cieszyna już po polskiej stronie do Katowic mamy i busy i PKP do wyboru.
  • Odpowiedz