Wpis z mikrobloga

Mirki, jest może w Pythonie coś takiego jak Preferences API w Javie? Chodzi mi o klasę java.util.prefs.Preferences

Ogólnie jest to na tyle fajne API, że nie muszę ręcznie zapisywać żadnych plików ani nic - tylko dodaje rzeczy do preferencji użytkownika w sposób taki jak np prefs.put, prefs.get itd. Korzysta się z tego jak ze zwykłej mapy / słownika [dict].

Są to preferencje lokalnie zapisywane na komputerze. Pod linuxem zapisują się w katalogu domowym użytkownika (w ukrytym folderze), natomiast na windowsie też chyba w ten sposób albo w rejestrze (nie pamiętam już). Ogólnie podoba mi się ta koncepcja, że nie robi się burdelu z plikami w folderze aplikacji, ani nie muszę samemu implementować operacji zapisu i odczytu tego z katalogu użytkownika.

Jest dostępne coś takiego w Pythonie? Najlepiej w domyślnej bibliotece gdyby było. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#programowanie #programista15k #python #java #developer
  • 2
  • Odpowiedz
@scriptkitty: o, spoko ale dalej to nie jest do końca to o co mi chodziło. Tutaj po prostu wczytuje się plik .ini - może być i ten format. Ale jednak ten plik trzeba gdzieś zapisywać i odczytywać.

Bardziej chodzi mi o coś takiego, jak preferences API w javie - że nie musze wskazywać żadnego pliku, tylko obiekt preferencji tworzę mniej więcej poprzez Preferences.getUserNode("costam") i mam już obiekt, bez wybierania gdzie go
  • Odpowiedz