Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Piekę chleby na zakwasie już od lat, ale ostatnio mam jakąś czarną serię... Robią się dziury, zwykle większe niż na zdjęciu. Piekarnik ten sam. Nie wiem jaka może być przyczyna. Chleb się rozrywa jak sądzę w pierwszych minutach po włożeniu do nagrzanego już piekarnika. Zawsze piekłem w 220 i nie było problemów. Jedyny zmienny czynnik do mąka której zapas muszę co jakiś czas uzupełnić, choć dostawca i typ mąki ten sam. #bojowkapiekarska #chleb
Pobierz Jonn - Piekę chleby na zakwasie już od lat, ale ostatnio mam jakąś czarną serię... Ro...
źródło: comment_16729174336AAjVEjOCciGkhSB2ekIdO.jpg
  • 16
@Jonn: to i tak bardzo szybko. Dodajesz drożdże?
Trzymanie zakwasu w lodówce nie jest dla niego dobre. Selekcjonują się te kultury które lubią chłod i dają gorszy wzrost. Z czasem zauważyłem że chlebki wychodziły mi gorsze. Od kiedy przysuszam zakwas wychodzi zdecydowanie lepiej.

Może kwestia piekarnika, może temperatury w mieszkaniu. Jest dużo parametrów.
@Jonn: ja jak już dodaję drożdży w ilości <1g i w dodatku rozpuszczone w chlodnej wodzie żeby wolniej startowały. Wtedy w dalszym ciągu dopompują ci chleb ale zrobią to zdecydowanie wolniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dioromeh: dajesz drożdże suche? Mój chleb piekę z 750 gr mąki orkiszowej chlebowej + 150 żytniej razowej (żytnia jest zakwaszona). Zawsze dawałem płaską łyżkę drożdży. Spróbuję więc zmniejszyć tę ilość o połowę.
@Jonn: Kupiłem zakwas do mąki żytniej z piekarni. Drożdzę dodaje "mokre" tylko żeby jeszcze bardziej dopompować chleb.
Ja piekę z mąki pszennej 750 i żytniej 2000.
Drożdży potrzebujesz tylko tyle żeby zakazić ciasto, tak naprawdę mniej niż 1g
@Jonn: To masz już poważny zakwas :) ja jak dowiedziałem się że lodówka go psuje to kupiłem już rasowy zakwas w internecie znajdziesz browin jak dobrze pamietam