Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (643)

Rosja
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock nie widzi chęci rosyjskiego kierownictwa do zakończenia wojny na Ukrainie przy pomocy dyplomacji i wzywa do kontynuacji wszechstronnego wsparcia dla Ukrainy tak długo, jak będzie to potrzebne. Według niej prezydent Rosji odpowiada na wysiłki dyplomatyczne „coraz większą przemocą,… ponieważ Putin podąża za imperialistyczną ideą, że umowy międzynarodowe są ważne tylko tak długo, jak długo są dla niego użyteczne”. Obecnie szef niemieckiej dyplomacji stwierdza: „Niestety, mimo wszelkich wysiłków międzynarodowych, nie wygląda na to, aby Putin zamierzał zaprzestać swoich brutalnych ataków w 2023 roku” . Jest też sceptycznie nastawiona do idei rozejmu, bo brak wojny nie oznacza pokoju – podkreśla Baerbock.
Źródło

Ukraina
W środowej rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim prezydent Rumunii Klaus Iohannis wezwał stronę ukraińską do przeglądu przyjętej w grudniu 2022 r. ustawy o mniejszościach narodowych – ta kwestia jest jednym z warunków dalszego członkostwa Kijowa w UE. „Prezydent Rumunii szczegółowo odniósł się do niedawnego przyjęcia przez Ukrainę ustawy o mniejszościach narodowych, co wywołało niepokój i niezadowolenie władz rumuńskich oraz przedstawicieli społeczności rumuńskiej na Ukrainie” – czytamy w komunikacie. Zaznaczono, że Iohannis poprosił Zełenskiego o „znalezienie rozwiązania tych problemów i jak najszybsze wyeliminowanie obaw” i w tej sprawie ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rumunii przeprowadzą dwustronne negocjacje.
Źródło

Ukraina na pewno pokona Rosję. Pytanie tylko, jak długo to potrwa i jaką cenę zapłaci nasz kraj. - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksij Daniłow. "Chciałbym, żeby to było wczoraj (zwycięstwo i koniec wojny - red.), ale jest pewien niuans, o którym trzeba mówić, a nie ukrywać - każdy kraj ma swoje plany i interesy" - powiedział. Ukraina musi więc bronić swoich i bronić się, bo nasza pozycja jest niezwyciężona. "Na pewno wygramy, to tylko kwestia czasu i bardzo drogiej dla nas ceny" - dodał Daniłow.
Źródło

Rada Miejska Hagi poparła inicjatywę przewodniczącej VVD (Ludowej Partii Wolności i Demokracji) Lotte van Basten Batenburg dotyczącą utworzenia specjalnego trybunału dla Federacji Rosyjskiej w sądowej stolicy świata – holenderskim mieście Haga. Zapytana o lokalizację nowego trybunału specjalnego, zauważyła, że trybunały w Rwandzie i Jugosławii kończą swoją pracę. Niewykluczone więc, że ich biura i sale sądowe zostaną wykorzystane dla nowego trybunału specjalnego dla Federacji Rosyjskiej .
Źródło

Białoruś
Od 1 stycznia badania lekarskie staną się obowiązkowe dla wszystkich: od dzieci po osoby starsze, niezależnie od obecności lub braku chorób, w tym przewlekłych, informuje kanał telewizyjny Belarus 1. Cele badań lekarskich to „prowadzenie profilaktyki medycznej, propagowanie zdrowego stylu życia, edukowanie obywateli do odpowiedzialności za swoje zdrowie” .Prawo do poddania się badaniu lekarskiemu przysługuje na jeden dzień. Pacjenci otrzymają zaświadczenie o przejściu badania klinicznego i przebywaniu w poradni w tym dniu. Badania lekarskie będą przeprowadzane przez lekarzy w miejscu zamieszkania. Ponadto planowane są wyjazdowe formy pracy i korzystanie z mobilnych kompleksów medycznych dla szerokiego objęcia ludności wiejskiej.
Źródło

Litwa
Kolejny litewski gest sięgający także do wspólnej przeszłości I Rzeczpospolitej: w styczniu Batalion Systemów Łączności i Informacji (RISB) litewskich sił zbrojnych otrzymał nazwę Batalionu Systemów Łączności i Informacji im. Hetmana Wielkiego Litewskiego Krzysztofa Radziwiłła "Pioruna" (Perkūnasa) - taką decyzję podjął minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas. Więcej w linku.
Źródło

Łotwa
Pod koniec ubiegłego roku Kongres USA zatwierdził dofinansowanie w wysokości 225 mln dolarów dla wszystkich trzech państw bałtyckich w ramach „Baltic Security Initiative” na rok fiskalny 2023, które zostaną przeznaczone na rozwój zdolności wojskowych. Dla porównania, w roku podatkowym 2022 Baltic Security Initiative przekazała 150 milionów dolarów. Planuje się, że na Łotwie w najbliższych latach USA zapewnią rotacyjną obecność jednostek zarówno w bazach wojskowych Đadaži, jak i Lielvārde. Wniesie znaczący wkład w odstraszanie i obronę, a także poprawi wzajemną interoperacyjność sił zbrojnych Łotwy i USA. Początkowo na Łotwie mają stacjonować amerykańskie jednostki artylerii i lotnictwa, co jest zgodne z potrzebami zdolności obronnych stawianymi przez Narodowe Siły Zbrojne.
Źródło

Estonia
Z analizy obszaru morskiego strategicznej wyspy Hiiumaa wykonanej na zlecenie Ministerstwa Finansów wynika, że na wybrzeżu wyspy nie ma możliwości budowy morskich farm wiatrowych, głównie w celu ochrony ptactwa. Jednocześnie, z możliwa byłaby budowa farmy wiatrowej między wyspami Hiiumaa a Saaremaa, gdzie firma Roheline Elekter braci Andresa i Olega Sõnayala złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. Obecnie na wybrzeżu Hiiumaa planowanych jest co najmniej osiem farm wiatrowych. Tyle wniosków o pozwolenie na budowę złożono dla morskich farm wiatrowych, zlokalizowanych głównie na północy i zachodzie wyspy.
Źródło

Polecam:

Ukraina jest, co zrozumiałe, skoncentrowana na utrzymaniu zachodniego poparcia, ale potrzebuje narracji, która przemawia do innych – tych, którzy w przeciwnym razie mogą łatwo odrzucić konflikt jako „wojnę zachodnią”. Chociaż ma dość przekonujący ton, jak dotąd Kijów nie zdołał przebić się na szczeblu politycznym w Afryce, pisze Greg Mills, który właśnie wrócił z szóstej wizyty na Ukrainie w 2022 r.
Artykuł na łamach Instytutu RUSI
Dlaczego Kijów potrzebuje strategii dla Afryki

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja