Wpis z mikrobloga

Dzień 82, dzisiaj naszła mnie wena, więc będą dwa wpisy zamiast jednego.

Okoliczności ataku na ZSRR w zeznaniach Goeringa

Piątek był kolejnym dniem, w którym kontynuowano wysłuchiwanie zeznań składanych przez oskarżonego Goeringa. Ten rozpoczął od omówienia działań Hitlera podczas wojny podkreślając, że próbował temperować plany fuhrera i powstrzymywać go od rozszerzenia frontu i ograniczenia się do najbardziej potrzebnych akcji. Goering twierdzi, że szczególnie odradzał rozpoczynanie wojny przeciwko Grecji, co byłoby szczególnie niebezpiecznym rozszerzeniem działań wojennych na Bałkany. Niemcy w pierwszych momentach wojny nie były zainteresowane Grecją, wypowiedzenie wojny nastąpiło dopiero w momencie, gdy w niebezpiecznym położeniu znalazły się wojska sojusznicze z Włoch.

Oskarżony obszernie omówił sprawę ataku na ZSRR. Na kilka miesięcy przed podjęciem działań na wschodzie Hitler zwołał konferencję, na której oświadczył, że Niemcy czują się zagrożone przez Związek Radziecki. Z tego też powodu wódz Rzeszy postanowił zaskoczyć niedawnego sojusznika niespodziewanym atakiem. Oświadczył także, że po ostatniej rozmowie z Mołotowem jego podejrzenia co do zamiarów ZSRR zamieniły się w pewność. Według pozyskanych informacji Niemcy miały otrzymać cios w plecy w momencie rozpoczęcia inwazji na Anglię. Oskarżony twierdzi, że próbował przekonać Hitlera do zmiany planów i zaniechania ataku na ZSRR, a wszystkie wysiłki w pełni skoncentrować na działaniach wojennych w zachodniej Europie.

W chwili, kiedy Goering zaczął usprawiedliwiać stosowanie represji wobec ruchów oporu w okupowanych krajach, przerwał mu prokurator amerykański mówiąc, że nie jest dopuszczalny taki dowód obrony okrucieństw stosowanych przez Niemców podczas wojny. Po krótkiej naradzie trybunał miał jednak inne zdanie i dopuścił zeznania jako element dowodowy w rozprawie.

W kolejnej części rozprawy Goering wychwalał wspaniałomyślność okazaną przez niemieckie władze we Francji, które ograniczyły teren okupacji oraz pozostawiły na wolności wielu francuskich oficerów. Sytuacja ta obróciła się przeciwko nim, gdy część wojskowych zgromadziła się, by walczyć z okupantem pod przewodnictwem jednego z nich, generała de Gaulle'a.
***********************
Członkowie polskiej delegacji ogłosili, że na ten moment tylko część zbrodniarzy z polskiej listy oskarżenia zostanie przewieziona oraz osądzona na terenie Polski. Pozostali mają być sądzeni w Norymberdze. Do kraju trafią Ludwig Fischer, były gubernator dystryktu warszawskiego GG, Arthur Greiser, namiestnik Rzeszy w Kraju Warty, a także Josef Buhler, sekretarz stanu w rządzie GG.
Oprócz te trójki lista zawiera również nazwiska generała Stroopa, kata getta w Warszawie, Hermanna Bettke, szefa policji w Warszawie, Wilhelma Koppe, dowódcy SS na terenie GG oraz Maxa Grosskopfa, komendanta policji bezpieczeństwa w dystrykcie krakowskim GG(Stroop ostatecznie trafił w ręce polskich władz w 1947 roku, zaś Grosskopf popełnił samobójstwo w kwietniu 1945 roku).

#norymberga #procesynorymberskie #necrobook