Wpis z mikrobloga

Elo.
Mój kontakt z drukiem 3d się sprowadza do tego, że kiedyś widziałem drukarkę z bliska i mam magistra (doktoratu jeszcze nie) zdobytego na youtubie. No i chcę kupić sobie drukarkę.

Nie mam wielkich planów na ten moment co do druku. Raczej, rzeczy użytkowe niż zabawki czy figurki. Jestem bardzo otwarty na modowanie, ale chcę być relatywnie gotowy do druku już od początku, żeby nie studzić zapału.

Teraz moje pytanie co polecicie na pierwszą drukarkę.
Mam 3 typy tak na szybko:
1. Modowana Anet A8 Plus - duże pole, drukarka ogarnięta i na chodzie, parę modów jak poziomowanie stołu i wymienione dysze itd. Na minus już trochę stara konstrukcja. Mogę zobaczyć jak drukuje i jak się nic nie posypie to mi się spodoba, bo tylko tyle jestem w stanie ocenić w kwestii stanu.
2. Ender 3 v2 - Popularna drukarka o dużym community moderskim.
3. Ender 5 Pro - w zasadzie ta sama cena co Ender 3, ale gdzieś czytałem opinię że trochę lepsza konstrukcja niż 3. Ciut wyższe pole do druku.

Na niekorzyść Endera przemawia fakt, że niby kładą coraz bardziej lachę na jakość, ale kij wie co mi się trafi. No i chyba bowden jest jakimś tam minusem. Aneta może też nie słynie z jakości, ale jak ktoś ogarnął jej mody to chyba te problemy zostały w dużej mierze zażegnane.
Dodatkowo między Anetą i Enderami jest jakieś 4-5 stów różnicy.

Nie do końca czaję te wszystkie płyty główne 8-bit i 32-bit. Skoro silniczki jeżdżą to co za różnica. No ale Endery już chyba mają 32-bit.

Biorę po 500 od każdej z drużyn i słucham Państwa.

#druk3d
  • 35
  • Odpowiedz
@tomszczyk: Ender jak poczytałem to trochę mnie zniechęca przez ich problemy z jakością. A przynajmniej wiele osób komentuje, że Ender był fajny ale parę lat temu i teraz można dorwać coś lepszego. Fajnie że jest wszystko rozklepane, ale jak mogę już na starcie mieć coś trochę lepszego to czemu nie. Nawet jeśli trochę więcej egzotyki.

@7uras:
To gdzie mam szukać w miarę sensownych opinii i sensownych społeczności?

To
  • Odpowiedz
@majsterkong ale co w enderze może być skopane z jakością? Może rozważ zakup w pl i jak coś nie będzie grało to sklep w pl będzie się martwił, a nie chińczyk? Wydaje mi się, że sporo opinii nt endera to przeklepywane bzdury. W czym to co wymieniłeś jest lepsze niż ender?
  • Odpowiedz
@44gts: Mnie kusi ten Sovol. Ale nie wiem czy bardziej SV05 czy SV06. Trochę też mam słabość do egzotyki.

@tomszczyk: To o czym zapomniałem, a w sumie jest dość istotne. Sovol w tej samej cenie co Ender ma ficzerki co to ich Ender nie ma. Autoleveling, direct drive (który może nie dla każdego jest wielką zaletą), a sv06 jest all metal hotend (SV05 chyba mały upgrejd musi przejść). Niby nie są to wielkie rzeczy ale zawsze grosz w kieszeni.
Co do jakości być może masz rację, ale bazuję jedynie na tym co napisane jest w necie. Tutaj gościu podsumował w tekście:
https://www.reddit.com/user/richie225/comments/rx4lf6/generic_fdm_recommendations_what_to_avoid/
A w excelu z jakiegoś discorda w sumie też odradzają (chociaż i tak się kilka
  • Odpowiedz
@majsterkong: recenzje ma dobre, cene tez, tam jest podobno jakis problem z silnikami osi Z, trzeba je 'recznie' ustawic, a tak to tyle, nakładać komore i bzikać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

kup i daj znac xd
  • Odpowiedz
@majsterkong spoko, twoja kasa, twoja decyzja. Ja jedynie uważam, że na reddicie czy wykopie większość opinii o enderze (biorąc pod uwagę druk 3d) to przeklejane prawdy nie poparte faktami. W sensie nie, że dane problemy nie występują, bo każda drukarkę może coś trafić, ale nie z taką częstotliwością. Jak czytam, że ender bez modów to nic nie wydrukuje, czy że nie da się na nim nic wydrukować, bo #!$%@? wszystki to
  • Odpowiedz
@majsterkong: trudno mi się wypowiedzieć, bo... ta drukarka wygląda jak lepiej ubrane Enderki. Nie znam nikogo z taką drukarką, więc trudno mi się wypowiadać. Sam też nie mam więc nie pomogę. W recenzje z reddit/yt nie wierzę, twórcy mają płacone za nie, często sprzęt zostaje z nimi, mają go krótko i mają określony czas na publikację recenzji (z czym się nawet nie kryją i często otwartym tekstem walą że tego
  • Odpowiedz
@44gts: Skąd to źródło o problemie z osią Z? Ja na to w sumie nie trafiłem.
Komorę to masz na myśli ten namiocik?

@tomszczyk: Oczywiście, że ostatecznie decyzja będzie moja, ale próbuję zebrać więcej opinii, bo wiem, że samemu to mogę się ponapalać do obrazków z neta. Jestem bardzo wdzięczny za każdą opinię, bo pozwala mi spojrzeć na to wszystko z trochę innej strony co też jest istotne.
To że ludzie gadają to jest jasne, bo mało kto ma styczność z tak dużą ilością drukarek, żeby móc mieć szersze spojrzenie, ale jestem ciekawy doświadczeń, ale ja nie mam żadnych doświadczeń i muszę bazować na tym co przeczytam w necie inaczej kupię całkowicie w ciemno.
DirectDrive to chyba nie jest akurat dodatek tylko inny sposób prowadzenia filamentu, no
  • Odpowiedz
@majsterkong: a będziesz z ASA/ABS od razu drukował? Bo jak nie to szkoda szmalu. A jak będziesz miał kłopot z przeciągami to karton w markecie budowlanym kupisz i nałożysz na drukarkę, na jedno wyjdzie.
A w sporze corexy vs cartesian - na początku to nie ma aż takiego znacznia - są konstrukcje corexy które łatwiej popchnąć do ekstremalnej prędkości wydruku bez utraty jakości. Kartezjany mają swoją porcję problemów wynikającą ze
  • Odpowiedz
@44gts: A to widziałem. I w sumie często się to pojawiało. Ale zawsze ktoś miał na to jakiś fix, a nie że przekłada się to na jakieś grube problemy. A pytałem bo myślałem że w osi ruchu stołu, bo mi się jeszcze osie mylą.
A domek z ikei wcale jakoś ekonomicznie nie wychodzi. A zajmuje dużo więcej miejsca, więc nie wiem czy kiedyś w to pójdę.

@Podstarzaly_Mandalorianin:
Chciałbym
  • Odpowiedz
@majsterkong: Ja też niestety nie pomogę. Nie mam nic do powiedzenia na temat sprzętu, którego nigdy nawet na oczy nie widziałem. Wspomniałeś o Enderze to dołączyłem się do tematu, bo akurat go mam, ale żaden ze mnie ekspert.
  • Odpowiedz