Wpis z mikrobloga

  • 6
2928 + 1 = 2929

Tytuł: Proces Eligiusza Niewiadomskiego
Autor: Stanisław Kijeński
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★
Wydawnictwo: Klinika Języka
Liczba stron: 276
Kolejna książka dalece odbiegająca od typowo przeze mnie wybieranych beletrystycznych.

Temat historyczny znany mi w stopniu niewielkim, więc nie sposób się odnieść czy jest w jakiś sposób subiektywna, czy rzeczywiście jest (głównie) protokołem z rozprawy w sprawie zabójstwa prezydenta. Niewątpliwie poszerzyła w pewnym stopniu moją wiedzę, odrobinę nawet mnie motywując do dokładniejszego przypomnienia sobie wiadomości ze szkoły odnośnie ówczesnej sytuacji politycznej. Po lekturze odnoszę wrażenie że tamte czasy obfitowały w zdarzenia, zdarzenia przez duże Z. Oczywiście to odczucie subiektywne, ale całkiem silne. Zdziwił mnie wątek żydów - o ile literatura wcześniej poruszała te kwestie na wielu płaszczyznach, np Ziemia obiecana, czy poniekąd Księgi Jakubowe oraz ogólnie wiadomo - żydów w Polsce było całkiem sporo, nie miałem pełnej świadomości tych wszystkich tarć. Ogólnie, obudziło to we mnie chęć zbadania dokładniej jak przedstawiała się ta cała transformacja z Polski "szlacheckiej", z kastami, królem itd, w Polskę jaką widzimy dziś, w trakcie potężnych przemian na początku 20 wieku, industrializacji, przemian społecznych, nacisków politycznych tuż po odzyskaniu niepodległości.

Książka może być również smaczkiem dla koneserów starszej polszczyzny, choć odbiega od języka jakim pisany jest np Potop, to można zauważyć różnicę między obecną a ówczesną polszczyzną.

W zasadzie nie mam uwag jako takich; ale choć książka wywarła na mnie wrażenie - trudno czytać to z zapartym tchem, raczej inspiruje do przemyśleń lub poszerzenia wiedzy. Wymaga zdecydowanie odpowiedniego nastroju i nastawienia do przeczytania.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #reportazbookmeter
Pobierz Oo-oO - 2928 + 1 = 2929

Tytuł: Proces Eligiusza Niewiadomskiego
Autor: Stanisław Kij...
źródło: comment_16724009272IUzVupbKLvsTpwrYtSaF2.jpg