Wpis z mikrobloga

2916 + 1 = 2917

Tytuł: Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Autor: Zbigniew Rokita
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788381910774
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 320
Urodziłam się na Śląsku dlatego same idee, fakty, rzeczy związane ze Śląskiem: poczucie odmienności od reszty Polski, dziedzictwo, poczucie narodowości, czy godka były mi znane. Nie wiedziałam jednak zbyt wiele o samej historii Śląska takiej jak powstania śląskie, sytuacja przed nimi, czy to jak wyglądało życie po drugiej wojnie światowej. O wszystkim tym wspomina autor i są to bardzo ciekawe informacje.

Dodatkowo w książce można znaleźć urywki wywiadów z osobami związanymi ze Śląskiem: członków i działaczy RAŚ, mieszkańców Śląska, historyków, czy socjologów. Wszystko to połączone z przemyśleniami autora, historią jego rodziny i faktami daje ciekawy mix pokazujący złożoność Śląska.

Myślę, że dla rodowitych Ślązaków, czy osób, które mieszkają na Śląsku więcej niż kilka lat i interesują się historią tego regionu wiele rzeczy w tej książce nie będzie zbyt odkrywcze ale osoby, które Śląsk kojarzą tylko z węglem, Niemcami i separatyzmem znajdą tutaj wiele ciekawych informacji i poglądów. Być może nawet ta książka pozwoli im zmienić zdanie na temat samego Śląska.

Na minus muszę zaliczyć tutaj całkiem spory chaos przypominający rzekę słów. Ciężko mi się na początku to wszystko czytało i przyswajało informacje ale można było się łatwo do tego przyzwyczaić. Nie jest to też w moim odczuciu reportaż per se, ponieważ autor często odnosi się do swoich uczuć, zapisuje wiele przemyśleń. Niemniej jednak jest to naprawdę dobrze napisana książka i gorąco polecam ją każdemu, kto jeszcze nie miał okazji się z nią zapoznać.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #reportazbookmeter
Pobierz Owieczka997 - 2916 + 1 = 2917

Tytuł: Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Autor: Zbigni...
źródło: comment_1672326622Hvil7rfYSZGmdRtZpq14YO.jpg