Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad zakupem TCL 55C735 55" QLED 4K 144Hz, który służyłby mi zarówno jako telewizor, ale i monitor do PC, zarówno do codziennego korzystania, jak i grania. Czy to ma jakiś sens? Podejrzewam, że LG C2 byłby lepszym rozwiązaniem przy 42 calach, ale to jednak kwota bliższa 4.3k, wiec sporo drożej... Oczywiście mówię tutaj o podzieleniu ekranu na strefy podczas korzystania z TV jako monitora (widziałem, że jest takie oprogramowanie, dzięki któremu można sobie wygodnie wydzielić miejsce, np. PowerToys FancyZones). Zastanawiam się tylko na ile to jest wygodne i czy po paru tygodniach nie stwierdzę, że jednak jest to tragiczne rozwiązanie. W chwili obecnej korzystam z dwóch monitorów - 27" i 2K oraz 24" i Full HD obok siebie i jest mega przyjemnie. Ktoś korzysta z takiego rozwiązania, może powiedzieć parę słów? Oglądałem parę filmików na YT, głównie zagranicznych twórców i zdania są podzielone.

#komputery #pcmasterrace #telewizory #tv #pc #gry
  • 11
Czy to ma jakiś sens?


@TechnoYoda: właśnie kupiłem OLED na monitor

Wcześniej 27", 2x27", 34" ultrawide

55" to zły pomysł. Za duży, za wysoki na monitor. Sam kupiłem 42" LG C2 i to jest max przy dużym biurku. Wiele osób ma 48" C1 poprzedniej generacji (taki był wtedy najmniejszy) i bywa problem z szyją

OLED to świetny pomysł na monitor, ale za duży jest problemem. Chyba że obsługujesz PC z kanapy
@TechnoYoda: do pracy 2 mniejsze monitory fhd > jeden duży 4k.
Sam mam w salonie PC z 2 monitorami 22` fhd i 27 fd oraz tv 4k 55`, no o ile tv fajny do filmów, gier czy przeglądania neta w salonie, to do pracy tylko dwa monitory fhd są najlepsze ( 22 do dokumentacji a 27 do pracy na IDE).
@TechnoYoda: i jeszcze różnica między QLEDem, a OLEDem jest ogromna, nawet z tymi wszystkimi technologiami QLED to dalej tylko LED. OLED to nieskończona czerń, czas reakcji w okolicach 1ms co jest mega ważne przy monitorze, brak podświetlenia z tyłu

I o ile OLED jest fajnym rozwiązaniem na monitor ze względu na panel (u mnie to zdecydowało, bo chciałem super-ultrawide G9 a tam OLEDa nie ma), to zamiast "zwykłego" TV wolałbym już
@Atreyu: @Pabick: dzięki za opinie. Wiecie, chciałem też coś, żeby się #!$%@?ć na kanapie i włączyć sobie jakiś film czy serial, bo w tej chwili po prostu nie mam TV w ogóle :) LG C2 wygląda bardzo przyjemnie, teraz widzę mała promka jest i udałoby się go wyrwać za 4300zł. Hmm, muszę się z tym przespać, bo jednak przekracza to lekko budżet heh.
udałoby się go wyrwać za 4300zł


@TechnoYoda: to dobra cena, na premierę kosztował 7000zł. Natomiast TV zawsze tak mają, że bardzo tanieją po premierze w ciągu roku. W 2023 wychodzą nowe OLEDy - ale tu znowu będzie 7-9k na start i obniżki w ciągu roku

Ogólnie C2 to chyba w tym momencie jeden z najlepszych paneli w ogóle, jakie można dostać jak chodzi o ekran do PC. Jakość obrazu to najwyższa
Atreyu - > udałoby się go wyrwać za 4300zł

@TechnoYoda: to dobra cena, na premierę...
@Atreyu: Mi wygodniej się pracuje jak mam dwa mniejsze monitory, mimo że windows 11 ma ułatwione rozmieszczanie okienek na jednym ekranie, to czasami się coś kliknie nie tak i trzeba wszystko na nowo ustawiać, a tak każdy ekran jest niezależny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Do tego czasami jak potrzeba więcej miejsca to łatwiej zabrać i schować drugi monitor.
@Pabick: jak są dwa monitory to jak coś oglądasz, to na małym ekranie. Jak grasz, to na małym ekranie - dopiero setup 3x takie same można tu porównać

Różne opcje przerabiałem, doszedłem do obecnej sytuacji zamiast dokładać monitory.

Taki G9 to dosłownie 2x27 1440p sklejone bokiem. Można wpiąć dwa kable i używać jako rozdzielonych ekranów. Taki 42" 4k są jak cztery 21" fhd. Tu nie ma porównania do dwóch małych ekranów
@Atreyu: zależy od wielu czynników, u mnie czasami potrzebuję więcej miejsca na biurku.
Ja wolę mieć dwa osobne monitory, bo to łatwiej pomaga się skupić na pracy.
Do tego gry, z takiej odległości 44 cale to mało kogo stać na kartę graficzną która da radę pociągnąć 4k
@Pabick: 34" mam na ramieniu, biurko puste

42" musi być wysunięte maksymalnie do ściany, inaczej się nie da, ma biurku też miejsce do pracy

No a jak ktoś wydaje 4.5k i chce grać w 4K w AAA to raczej głodny nie chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale nie tylko do gier taki panel się bierze
@Atreyu: Mnie najbardziej wkurza podczas pracy rozmieszczanie okienek na jednym ekranie, dla mnie najlepsza opcja do pracy to jedno okno jeden monitor. Do filmów, gier, internetu czy przeglądania netu to tak nie przeszkadza, ale podczas pracy jeden duży ekran jest zbyt wkurzający ( ͡° ͜ʖ ͡°)