Wpis z mikrobloga

W zeszłym oraz w tym roku kupiłem trochę krypto za fiat. Póki co są warte wielokrotność tego co wpłaciłem. Oczywiście nie zamierzam tego wypłacać, ale czy muszę gdzieś uwzględniać to że kupuję za fiat w danym roku? Czy może za jednym razem jak już "oficjalnie" uzyskam przychód czyli wymienie na walute?

#kryptowaluty #bitcoin #podatki
  • 11
@2xpapanalepiku:
Że jak? Z Tego co wiem jeśli kupujesz krypto za fiaty musisz wspomnieć o tym w picie, a gdy już będziesz wypłacał legitnie z zyskiem to i tak musisz odprowadzić 19% podatku dochodowego, bez względu na to czy zgłaszałeś na początku zakup czy nie. Różnica jest taka, że jak nie zgłosisz już na starcie to w przypadku odprowadzania podatku dochodowego mogą ci kare #!$%@?ć.
Tak jak napisał @2xpapanalepiku - w przypadku kryptowalut, koszty wpisuje się w roku, w którym te koszty poniesiono. Koszty te wpisuje się w PIT-38 w "Koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym", natomiast w kolejnych latach nadwyżkę tych kosztów (ostatnia kolumna) wykazuje się w kolejnej kolumnie "Koszty uzyskania przychodów poniesione w latach ubiegłych i niepotrącone w poprzednim roku podatkowym". Więcej informacji znajdziesz u nas w artykule Jak rozliczać kryptowaluty?