Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #sieci #accesspoint #router

Potrzebuję porady od kogoś obytego bardziej w problematyce domowych sieci.

Aktualnie posiadam od UPC router/modem Compall - chyba najpopularniejsze od nich urządzenie. Mieszkam w bloku i sieci od nich jest tutaj masa.

Internet po kablu śmiga aż miło. Niestety wifi to jakiś smutny żart a potrzebuję z niego korzystać.

Czy dokupienie jakiegoś accesspointa czy lepszego routera i ostawienie koło niego i połączenie tych urządzeń po kablu w jakiś sposób mi pomoże? Wyłączył bym wtedy wifi w tym sprzęcie UPC.

Budżet to 1k.
  • 22
@kegnar wifi w domu to temat rzeka u jednych będzie działać a ktoś inny ma grube ściany czy właśnie jest milon sieci które się nakładają i będzie działać różnie, najlepiej by było dokupić jakiegoś switcha i od niego kablami dotrzeć do najbardziej potrzebujących urządzeń w domu to wtedy będziesz mieć pewne połączenie. W budżecie się zmieścisz spokojnie, jak to ma być jeszcze w miarę schludnie zrobione to jakieś listewki do ukrycia kabli
@kegnar: Czy prędkość na wifi drastycznie spada z odległością od routera? Być może uszkodzony router, być może bardzo słaba karta wifi albo antenka się odłączyła :) albo warunki domowe, wiesz to gdybologia, najlepiej pożyczyć od kogoś router podłączyć przewodem oraz lapka i potestować.
@neoklasyk: Ok, to tylko podpowiedzcie mi czy wystarczy AccessPoint, czy musi być router? Z tego conectboxa podłączyłbym sobie po kabelku to urządzenie i spróbował.

Zawsze mam 2 tygodnie, żeby oddać.
@kegnar: laczysz sie po 2,4 czy 5ghz? zanim cokolwiek bedziesz kupowal sprawdz 5ghz, ewentualnie jesli kupisz to sprobuj podpiac po kablu drugie urzadzenie, poloz je blizej miejsca gdzie jest problem i albo zredukuj moc nadawania na obydwu urzadzen albo wylacz wifi w urzadzeniu upc.
@kegnar: chyba, że ten router od UPC ma 5GHz, to wtedy sprawdź w ustawieniach czy możesz rozdzielić sieć na osbne 2.4 i 5.
Czasami routery łączą 2.4 i 5 w jedną sieć i urządzenia przełączają się dynamicznie. Jak rozdzielisz to co się da możesz na podłączyć do 5GHz i z tymi urządzeniami nie powinno być problemu
kupić jakiegoś potwora co "przekrzyczy" pozostałe sieci.


@kegnar: i nic to nie da bo takowego nie ma, moc maksymalna limitowana jest prawem i wszyscy mają ka samo długie nogi.

Jedyne w miarę skuteczne rozwiązanie to wiele ap podpięte kablem do routera.
@Bad_Wolf: @Sotha: @krzywy_kanister: @sirpingus: A mam jeszcze pytanie.

Gdybym się zdecydował dokupić sobie jakiś AP i umieścić go lepiej. To ten router od UPC muszę jakoś specjalnie konfigurować? Gdzieś w necie wyczytałem, że muszę go przestawić w tryb bridge? Muszę czy mogę?

Czy mogę po prostu na nim wyłączyć wifi i postawić wifi na nowym AP i będzie ok po podłączeniu AP do tego routera UPC?
@cybulion: Niestety jakieś stare śmieci które dałem dzieciakom potrzebują 2,4. Myślałem nawet, żeby zostawić na routerze od upc tylko sieć 2,4, a na nowym AP postawić sieć tylko dla komputerów do pracy i ewentualnie telewizorów. Żeby też za bardzo nie obciążać tego nowego urządzenia. Bo nie wiem jak takie AP sobie poradzi, jak go zaatakuję znowu 12 urządzeniami w dwóch różnych pasmach.