Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś wyjaśnić w jaki sposób jest odszyfrowana wiadomość w szyfrowaniu typu end to end/E2EE?

Skąd osoba do której wysyłam zaszyfrowaną przeze mnie wiadomość ma klucz do odszyfrowania jej skoro nie dałem tej osobie w świecie rzeczywistym (np. na kartce by sobie wpisała go do programu pocztowego) by mogła sobie odszyfrować wiadomość?

Jeśli zaszyfrowana wiadomość jest wysyłana z "obok" kluczem do odszyfrowania jej to nie widzę sensu szyfrowania, bo to tak jakby zamknąć drzwi do domu i powiesić klucze na klamce.

#informatyka #komputery #prywatnosc #szyfrowanie
  • 3
Szyfrowanie typu end-to-end (E2EE) to system komunikacji, w którym tylko komunikujący się użytkownicy mogą odczytywać wiadomości. Polega ona na wykorzystaniu klucza publicznego do zaszyfrowania wiadomości po stronie nadawcy oraz klucza prywatnego do odszyfrowania wiadomości po stronie odbiorcy. Klucze publiczny i prywatny są generowane i udostępniane między dwiema stronami za pomocą bezpiecznego kanału, takiego jak bezpieczna witryna internetowa lub bezpieczna aplikacja do przesyłania wiadomości. Zaszyfrowana wiadomość jest następnie wysyłana przez niezabezpieczoną sieć, taką
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@RychuiPeja: To tak jakbyś miała pudełko z zamknięciem na specjalną kłódkę, do której są dwa klucze, jeden służy do otwierania, drugi do zamykania i mając jeden z nich nie da się dorobić drugiego. Możesz masowo produkować i rozdawać takie pudełka z kłódką i kluczem do zamykania, ale tylko Ty masz klucz który to otwiera.

Seria krótkich filmików gdzie jest to nieźle wytłumaczone
https://youtu.be/nXL5FG7u5s4
@RychuiPeja: Generowane są dwa klucze, publiczny i prywatny. Cały myk polega na tym, że kluczem publicznym możesz tylko zaszyfrować wiadomość.

Twój klucz publiczny jest wysyłany do nadawcy wiadomości. Nadawca szyfruje nim wiadomość. Zaszyfrowana wiadomość wędruje spowrotem do ciebie, gdzie zostaje odszyfrowania kluczem prywatnym.