Wpis z mikrobloga

#1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kostkarubika

[Odc. 16] Pocket Cube, 2x2x2, mini cube

Dzisiaj po długiej przerwie kolejny powrót do klasyków. Ba, można by rzecz największego klasyka tj. pierwszej opatentowanej łamigłówki typu twisty puzzles. Wprawdzie to kostka Rubika kojarzy nam się jako protoplasta, a niektórzy mogą pamiętać, że Uwe Meffert zapewniał, że pyraminx powstał jeszcze wcześniej to jednak formalnie pierwsza była kostka 2x2 później nazywana pocket cube.

W marcu 1970 r. amerykanin Larry D. Nichols uzyskał patent U.S. Patent 3,655,201 na łamigłówkę składająca się z 8 narożników. Różniła się mocno od późniejszych konstrukcji tego typu gdyż nie miała krzyżaka, a klocki były połączone dzięki magnesom. Sam pomysł ponoć powstał już w 1957 r., a pierwszy działający prototyp w 1968 r. Erno Rubik zaś uzyskał patent w 1974 r. Sytuacja ta zaowocowała sporem sądowym w USA pomiędzy firmami produkującymi łamigłówki, co po apelacjach ostatecznie zakończyło się wyrokiem (w 1986 r.) stwierdzającym, że Rubik Pocket Cube (2x2) "od Rubika" narusza prawa patentowe, jednak klasyczna kostka Rubika 3x3 nie. Sytuacja z trudnością przyznania palmy pierwszeństwa czy przypisaniu autorstwa nie jest wyjątkowa i wiele łamigłówek ma bardziej skomplikowaną historię jak chociażby [Halpern-Meier-Tetrahedron][(https://www.wykop.pl/wpis/63909179/1000kosci-czyli-leksykon-lamiglowek-mechanicznych-/). Dla twórców łamigłówek to jednak Erno zostaje autorem ze względu na mechanizm wewnątrz kości.

Kostka ta często wydaje się postronnym niesamowicie prosta, ale pomimo tego, że to jedynie narożniki z zwykłej kostki to nie jest aż tak łatwa by ułożyć ją przypadkiem.
Możliwa jest dowolna permutacja ośmiu rogów (8! pozycji), a siedem z nich można niezależnie obracać (3^7 pozycji). W związku z tym, że nie ma środków to nie ma nic, co ustalało by orientację sześcianu w przestrzeni, zmniejszając liczbę możliwości 24. krotnie, a zatem ostatecznie jest (8! * 3^7)/24 = 3674160 możliwych stanów łamigłówki.
Liczba boga (długość najdłuższego optymalnego rozwiązania) to 11 , podobnie zresztą jak pyraminxa.
Co sprawią, że jest to obecnie najszybsza oficjalna konkurencja speedcubingowa.
Do zeszłego miesiąca rekord świat w pojedynczym ułożeniu należał do Polaka, Maćka Czaplewskiego i był to najdłużej niepobity rekord w historii istnienia World Cube Association, 6,5 roku (pobity zresztą w moim rodzinnym mieście) - 0,49 sekundy, obecny zaś rekord wykręcił Guanbo Wang z Chin (0,47 s).
Jest to druga najpopularniejsza konkurencja speedcubngowa, zaraz po klasycznej kostce Rubika, na oficjalnych zawodach pod okiem sędziego ułożyło ją 110536 zawodników.
Ta jak w wypadku innych kości nazewnictwo różnych metod układania niekoniecznie jest skorelowane z tym kto tę metodę wynalazł czy kto jej jako pierwszy skutecznie używał. Np. jedna z popularniejszych to EG, tj. Erik-Gunnar, którą jako pierwszy prawdopodobnie sformułował i użył polski speedcuber, czterokrotny rekordzista świata Łukasz Ciałoń.

Ze względu na jej prostotę w stosunku do 3x3 często używa się ją jako gadżet promocyjny, jak opisywana na tagu słynna seria modyfikacji 2x2 w postaci głów ze Star Wars. Poza popularnością wśród speedcuberów i marketingowców jest też popularna wśród moderów/konstruktorów i podobnie jak na wspomnianych polach także na tym jest druga tj. jest drugą najczęściej modyfikowaną układanką po zwykłej kostce Rubika. W Bazie Twisty Puzzles jest 666 w różnych łamigłówek opartych na mechanizmie 2x2.

Symulator online 2x2: https://www.grubiks.com/puzzles/rubiks-mini-cube-2x2x2/
antros - #1000kosci
czyli leksykon łamigłówek mechanicznych tzw. #twistypuzzles #kos...

źródło: comment_1671637604BWcTnSrDiap9pgKj33bNyY.jpg

Pobierz