Wpis z mikrobloga

Ostatnio byłem we Francji, poznałem ludzi z różnych zakątków świata i odkryłem ciekawostkę związana z ruchem drogowym. Otóż Belgowie i Francuzi mają inne podejście do sygnalizacji na rondach. Nie pamiętam które było które, ale:

A) Wjeżdżają na rondo z lewym kierunkowskazem i wyłączają go w chwili mijania wylotu poprzedzającego ten na którym się skręca.

B) Wjeżdżają na rondo bez kierunkowskaza i włączają prawy w chwili mijania wylotu poprzedzającego ten na którym się skręca. (Jeśli skręcają w prawo to wjeżdżają na rondo z włączonym).

Wiem, że my mamy jedna słuszna opcje, ale ta druga ma dokładnie tyle samo sensu, ale ja nie o tym... Bo był tam też Australijczyk i jego strategia r-------a mi mózg.


Pytaliśmy, czy nie ma tam większych rond, lub jakichś dziwnych, na co on odpowiadał "It's gonna be fine, mate".
Ja uznałem, że pewnie nie ogarnia zasad ruchu drogowego, ale właśnie sprawdziłem.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://roadsafety.transport.nsw.gov.au/downloads/top-10-misunderstood-road-rules.pdf&ved=2ahUKEwjkg633qon8AhUS9zgGHTu4Bt4QFnoECA0QBg&usg=AOvVaw2mK7JXpZtg7VKyCRkSEu8N

Czy ktoś z #australia się może wypowiedzieć?

#prawojazdy #samochody
Zielony_Minion - Ostatnio byłem we Francji, poznałem ludzi z różnych zakątków świata ...

źródło: comment_1671579189BBLU2IYnqc76xSMeHpF8SY.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cskręcasz na rondzie w lewo, to kierunkowskaz w lewo, skręcasz w prawo, to kierunkowskaz w prawo. Jedziesz prosto, to jedziesz prosto. Na c--j Ci kierunkowskaz?


@Zielony_Minion: Potwierdzam i uwazam, ze to najsensowaniesze podejscie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Zielony_Minion: ale w polskim prawie o ruchu drogowym nie ma w ogóle czegoś takiego jak rondo, jest za to skrzyżowanie o ruchu okrężnym. I tu już nie jest tak prosto jak się wam wydaje bo jeżeli na tym skrzyżowaniu dochodzi do zmiany pasa ruchu - wjeżdżasz z prawego, zjeżdżasz lewym - co jest w pełni dozwolone - to musisz taki manewr sygnalizować kierunkowskazem w lewo. Ba, jeśli znaki poziome nie
  • Odpowiedz
Potwierdzam i uwazam, ze to najsensowaniesze podejscie.


@lemkoo: wjeżdzasz wjazdem (nazwijmy) 1, chcesz wyjechać 4.
Skąd ktoś wjeżdzający z wjazdu 3 ma wiedzieć, czy ty wjechałeś 4, więc zjedziesz 3 i nie jesteś z nim na kolizyjnym; czy może wjechałeś 1 lub 2 i powinien Ci ustąpić?
  • Odpowiedz
@uhu8: dojezdzasz do ronda i widzisz auto po swojej prawej stronie:
1. ma wlaczony prawy kierunkowskaz -> czekasz i przepuszczasz
2. nie ma wlaczonego kierunkowskazu -> wjezdzasz, bo zjedzie na tym samym zjezdzie, na ktorym stoisz.
  • Odpowiedz