Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 27
"Makowca na kruchym cieście najbardziej chciałbym spróbować" rzekli moi koledzy i koleżanki z pracy więc życzenie z okazji ostatniego dnia w pracy przed przerwą świąteczną postanowiłem spełnić, ostygnie to polać lukrem i skórką pomarańczową i mam nadzieję że będzie w pyte. Przekrojony żeby zobaczyć czy w środku nie surowe i jest git tylko musi ostygnąć ;)

A na święta do domu to ciasta dopiero w czwartek/piątek będą robione. Tradycyjnie sernik x2 bo jedną blachę to mój tata sam zje, makowiec a pozostałe - wuzetka, rolada biszkoptowa z galaretką, rafaello z wiórkami kokosowymi i szyszki z krówek i ryżu preparowanego do tego jakieś rurki z kremem budyniowym i pierniki i nie wiem gdzie my to wszystko pomieścimy xD A to tylko na słodko przecież.
#uk #pieczzwykopem #gotujzwykopem
MarianoaItaliano - "Makowca na kruchym cieście najbardziej chciałbym spróbować" rzekl...

źródło: comment_1671558320kGsoZzXIMmZFUq74lFILdW.jpg

Pobierz
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Robstar: Masa z puszki, przesmażona z pół literatki amaretto żeby odparować nadmiar wody, dosypane pod koniec dwie czubate łyzki kaszy manny a po ostygnięciu dodane dwa ubite białka na pianę. Ciasto typowo kruche według przepisu:
Pół kilo mąki, kostka masła (20dkg) szklanka cukru, dwa jajka i dwie łyżki śmietany, posiekać ciasto na gładką masę, potem do lodówki na godzinę i następnie rozwałkować na dwa prostokąty, nakładać zimną masę, zwinąć i posmarować
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Robstar: Kiedyś te masy w puszce były lepsze ale teraz zbyt mokre są i ciasto się gotuje zamiast upiec dlatego odparowuje je na patelni. Amaretto natomiast zostawia przyjemny aromat migdałowy zamiast tego sztucznego a dodatek kaszy manny żeby masa była bardziej zwarta, białko żeby była bardziej lekka i przy okazji kolejny klej do masy żeby mak się nie wysypywał z ciasta po ukrojeniu kawałka - metody mamy i babci :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@MarianoaItaliano: Mielenie maku to jest chwila jak masz elektryczną maszynkę. Co do samego smaku to nie wiem, ja używam zwykłego niebieskiego maku z bakalandu i jest on raczej normalny w smaku oraz co ważne, jest czysty, więc nie trzeba bawić się w dokładne płukanie.