Wpis z mikrobloga

2803 + 1 = 2804

Tytuł: Abominacja
Autor: Dan Simmons
Gatunek: horror
Ocena: 4/10
ISBN: 9788377313466
Tłumacz: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Vesper
Liczba stron: 644
Dodaję recenzję bo autor jest dość popularny na wykopie dzięki książkom Terror (znakomita!) i Hyperion (nie czytałem). Może zainteresuje @Whoresbane który lubi książki z Vespera.

Jest to opowieść umieszczona w 1924/25 roku gdzie grupa przyjaciół alpinistów ma okazję wyjechać do Indii w celu poszukiwań zaginionego członka bogatej rodziny i tak przy okazji zdobyć, wówczas jeszcze niezdobyty, najwyższy szczyt na planecie.

Główne zarzuty to przydługie opisy każdej pierdoły i ciągnące się przygotowania do wyprawy. To akurat mi się podoba, lubie takie wprowadzenia, nawet jeśli trwają połowę 600-stronicowej książki, bo budują klimat i po prostu jest to jedna z ważniejszych rzeczy w każdej wyprawie. Mam okazje się dowiedzieć jakie w tamtym czasie były techniki wspinaczkowe czy używany sprzęt. Research autora na bardzo wysokim poziomie, nie znam się na wspinaczce, a podobało mi się.

Ale jezusmaria kto daje tej książce oceny powyżej 7 na lubimyczytać i pisze że początek jest nudny i ciekawie się robi dopiero pod koniec.
Jak pięknie ktoś ją podsumował - jest to mix biografii górskiej, E. Orzeszkowej i Scooby Doo.
Nie jest to w żadnym wypadku horror/powieść grozy. A to co się #!$%@? w opowieści od 3, ostatniej części to jakieś nieporozumienie. Powieść przeistacza się w amerykańskie tanie kino sensacyjne pełne niepotrzebnych nikomu klisz i zwrotów akcji. Tempo budowane całą książkę traci na znaczeniu bo bohaterowie biegają, bez jedzenia i wody, po Himalajach z jednej strony na drugą.

Poważne spojlery niżej.


4/10. Za świetny wstęp i research. Cieszę się, że dotrwałem do końca, ale od Simmonsa robię sobie przerwę.

#bookmeter #ksiazki wcale nie #horror #horrorbookmeter
Pobierz c0_0kie - 2803 + 1 = 2804

Tytuł: Abominacja
Autor: Dan Simmons
Gatunek: horror
...
źródło: comment_1671482094j06eqYjDV7un7t1Ahow5WE.jpg
  • 5