Wpis z mikrobloga

Mirki pytanie do obeznanych. Hipotetyczna sytuacja. Dostajecie ofertę pracy w IT. Warunek - praca może być zdalna, ale musi być na terenie Szwajcarii. Które miejsce do życia wybralibyście? Dodam, że nie znam żadnego z 3 dominujących języków, więc nie ma znaczenia czy będzie to miejsce z niemieckim, francuskim czy włoskim. Wiem, że najbardziej przyjazny dla ekspatów będzie Zurych, czy Bazylea, ale ceny najmu są też tam zaporowe. Co polecacie?
#szwajcaria #emiracja #zurych
  • 14
@samuray: Jak w 100% zdalna to bym uciekał gdzies w ładny rejon, gdzie ceny sa spoko. Osobiscie preferuje Gryzonie, minus ze jak lubisz imprezy, kluby i bary to słabo :D Ale za to natura, spokoj, mili ludzie i pieknie.

@samuray: Zalezy jaka wioska.. U mnie to jest mniej wiecej 500CHF porownujac to co mialem w Zurychu a mam teraz, ale.. Mam duzy taras (30m kw), gdy w Zurychu bylo jakies
@nuz_w_bzuhu: to zależy od preferencji - wolisz mieć niedaleko imprezownie i miejskie benefity czy górską halę tuż za oknem czy może widok na jezioro. Jeśli praca zdalna to dużego miasta i bezpośrednio sąsiadujących gmin bym nie polecał. Jakieś połączenie podanych zalet to byłaby Lucerna, ew. Zug jeśli zarobki wyjątkowo wysokie.
@nuz_w_bzuhu:

Zależy co chcesz od życia. Jeśli po prostu jak najwięcej oszczędzić to jakiś górski kanton z dala od miast. Chyba najtańsza jest Jura, ale głowy nie dam.

Jeśli lubisz lub zamierzasz aktywnie uprawiać sporty górskie to górskie kantony: najlepsze to VS, GR i BE (Alpy, nie Oberland). Też sporo taniej niż w miastach, ale drożej niż w Jurze.

Jeśli chcesz mieć w pobliżu cywilizaje to wioski pod Zurychem lub Genewą
@nuz_w_bzuhu: tereny wiejskie z dobrym dostępem do Francji/Niemiec. Przykład cebulackiej soboty: zakupy w Kauflandzie i IKEA, dobry obiad w restauracji za 20€ i zwiedzanie (np. 2h w badenparadies schwarzwald). Zaoszczędzone kilkaset franków, zjedzone dobre jedzenie (większość restauracji w Szwajcarii jest chu...) i do tego jakaś atrakcja.

Przykład cebulackiej kalkulacji IKEA - buduję dwie ścianki w systemie BESTA, koszt w Niemczech około 1k CHF, w Szwajcarii 1.7k. Jakby mi się chciało bawić
  • 0
@Saeglopur to nawet nie jest to słynne programowanie xD seniorska pozycja we wsparciu aplikacji - bankowość. Nigdy nie myślałem o emigracji, ale kwota jest tak absurdalnie duża, że chodzi mi po głowie zmienić zdanie.
@nuz_w_bzuhu: Dziwi mnie, że nikt nie wspomniał o podatkach. Różne kantony mają różne podatki, więc jednym z kryteriów wyboru miejsca może być optymalizacja podatkowa.

kwota jest tak absurdalnie duża, że chodzi mi po głowie zmienić zdanie.


@nuz_w_bzuhu: A ile wynosi? Dla kogoś kto mieszka w Zurychu absurdalnie wysokie zarobki to będzie coś na poziomie 300+ kCHF rocznie. Jeśli kwota jest rzeczywiście wysoka nawet jak na szwajcarskie standardy to tym bardziej
  • 0
@4833478 tak, biorę też pod uwagę to, że mogą być różnice w podatkach zależnie od regionu. Oczywiście miałem na myśli absurdalnie dużą kwotę z perspektywy Polaka cebulaka xD, a nie Szwajcara. Stawka to 600 CHF / dzień.
@nuz_w_bzuhu: Na początku bierz co jest dostępne, najlepiej od ludzi podnajmujących mieszkania na short-term. Polecam grupy FB do tego (angielskojęzyczne ofc, polskie grupy to rak)
Czas na wybór mieszkania będzie jak wyrobisz wszystkie pozwolenia. Kolega w kantonie Bern załatwił wszystko w 2 tygodnie, w Zyruchu mi to zajęło 2 miesiące…
Rynek mieszkań w CH jest zdominowany przez firmy i musisz mieć pełen komplet dokumentów i permitów aby w ogóle brali Cię
Stawka to 600 CHF / dzień.


@nuz_w_bzuhu: Spoko, zakładam że to brutto czyli wychodzi jakieś 140k rocznie jak liczyć same dni pracujące. Jak na seniora w IT to nie powala ale i tak to jest stawka za jaką można nawet w Zurychu utrzymać całą rodzinę na sensownym poziomie :) W każdym razie gratuluję, będzie na pewno super zwłaszcza jeśli lubisz góry.
@nuz_w_bzuhu: Cześć. Gratuluję i trochę zazdroszczę :D Sam przymierzam się do wyjazdu za rok (najlepiej gdyby udało mi się zacząć pracę w Szwajcarii od stycznia 2024). Wydaje mi się, że mam podobny profil do Twojego - starszy analityk/IT konsultant dla dużego systemu w obszarze finansów/bankowości. Chciałbym Cię zapytać o kilka rzeczy (próbowałem na PW, ale wykop mówi, że to niemożliwe. Może masz tą opcję wyłączoną).

W jaki sposób znalazłeś tą pracę