Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Cześć Mirki i Mirabelki.

Powiedzcie mi czy ja to dobrze rozumiem.
W 2021 roku pracowałem od marca do końca roku w Holandii jako pracownik agencyjny. Przez cały ten okres nie byłem zameldowany w Holandii. Przed wyjazdem do NL, prowadziłem w Polsce przez dwa miesiące działalność.
Czy w takim wypadku powinienem złożyć PIT ZG w Polsce i zapłacić podatek od dochodów z Holandii pomimo tego, że spędziłem tam przeszło 183 dni?
Czy przez to, że nie miałem de facto rezydencji podatkowej w Holandii muszę się zwyczajnie rozliczyć z Polskim fiskusem i zapłacić podatek w Polsce?
Czy jednak jest inaczej?

#holandia #podatki #emigracja

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6398d1c47a12ddf164844b51
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 20
@AnonimoweMirkoWyznania: Ziomek. Jak w tym samym roku robiłeś w PL i NL to podatek za oba kraje rozliczasz w PL, jak tylko w NL to tylko rozliczasz w NL, a w PL grzecznie donosisz na siebie pitem ZG ile zarobiłeś na chciwym zachodzie. Nie ma już ulgi abolicyjnej więc się nie opłaca pracować w obu krajach w tym samym roku.
@Trique: Nie. NL to nie zadupie mentalne i administracyjne jak Polska. Rozliczasz się albo co roku albo po 5 latach od rozpoczęcia pierwszej pracy, jak ci pasuje. Potem już co roku. Można i wręcz należy mieć totalnie wysrane na PL w kwestii rozliczania się za podatek w NL, za pracę w NL. Polskie pity tam są do srania potrzebne. Tylko po to aby wyłożyć nimi podłogę w kiblu.

PIT ZG to
@2564:
Jeśli nie miało się meldunku w Holandii przez cały rok to nawet nie odnosząc w Polsce żadnego dochodu rozliczasz się z belastingdienst na formularzu C (dla osób bez meldunku) lub M (częściowo zameldowanych) do którego musi być dołączony polski pit.

"Jeśli podatnik dokonuje rozliczenia w holenderskim urzędzie skarbowym (Belastingdienst) wymagane jest przedstawienie informacji o pełnych jego dochodach, ponieważ na ich podstawie można określić kwalifikację 90% (regeling 90%). W tym celu
@Trique: @2564: będę miał podobny przypadek w tym roku. Do kwietnia pracuje w Polsce. Od kwietnia zamierzam rozpocząć pracę w Holandii bezpośrednio u holenderskiego pracodawcy, oraz wynająć mieszkanie z meldunkiem. Jak będzie wyglądała mija sytuacja?
@nifros:
jak rozumiem mówisz o sytuacji w 2023, wtedy w 2024 będziesz musiał rozliczyć się i w PL i w NL.
Prawo jednak w ostatnich latach dość szybko się zmienia więc i tak polecam skorzystać z usług kogoś kto jest na bieżąco z przepisami by nie powstały jakieś problemy.
@nifros:
to już pytanie do kogoś kto zajmuje się takimi rzeczami i jest na bieżąco z przepisami więc nie jestem w stanie Ci pomóc. Ewentualnie mogę Ci podać namiar na księgową/radce który zajmuje się takimi sprawami
TutajOP: TutajOP

W sumie to już znalazłem odpowiedź na to co mnie interesuje, więc się podzielę na przyszłość - nie daję sobie rzecz jasna ręki uciąć.
Niezależnie od tego ile czasu spędzimy (w tym przypadku w NL) będąc rezydentem podatkowym w Polsce musimy się rozliczyć z Polskim fiskusem i mam tutaj na myśli sytuację, w której w danym roku podatkowym, mamy również dochód w Polsce. Nieistotny jest fakt, że spędziliśmy za
@nifros: Za NL będziesz się rozliczał w NL, składając tam ich zeznanie podatkowe. A w Polsce zapłacisz podatki za PL i za NL. Bo nie ma już ulgi abolicyjnej. Podziękuj swojej władzy że weźmie cię na dwa baty.
@2564:
To zgodnie z prawem:
"Należy pamiętać, że każda osoba, która chce rozliczyć podatek w Holandii i nie była tam zameldowana cały rok bądź w ogóle miała tam meldunku, musi rozliczyć się również w Polsce, nawet jeśli nie miała żadnego dochodu."

Składałeś do belstingu zaświadczenie o dochodach na formularzu uw/we?
Jesteś rezydentem podatkowym? Składałeś w Polsce ZAP-3?