Wpis z mikrobloga

@don_baltazar: zobaczymy ile tych tańszych będzie. 4090 było poniżej 8k netto tylko w dzień premiery, te najtańsze modele nigdy więcej się nie pojawiły. Podobnie zresztą jak Asus 3080 TUF bez OC.
patrząc wyłącznie na x-kom, Inno3D GeForce RTX 4090 iChill X3 24GB GDDR6X mieści się w przedziale poniżej 8k netto, i sam się sobie dziwię, ale znowu zacząłem się zastanawiać czy nie pójść w 4090 zamiast 7900 XTX...

jestem rozczarowany między rozstrzałem 7900 XTX vs 6950 XT na podstawie materiałów promocyjnych (~1.5x - ~1.7x), a rzeczywistością (~1.25x - ~1.32)

Jedyne co może ich ratować, to fakt, że faktycznie mieli duże problemy ze sterownikami
@Pabick: FSR od wersji 2.x chyba nie różniło się jakoś bardzo względem DLSS 2, co do DLSS 3 AMD ma mieć coś swojego. Chyba, że miałeś na myśli ray-traycing, akurat na tym jakoś wybitnie mi nie zależy.

@DurzyHarakter30: od AMD miałem 7850 HD, RX 580, i 6950 XT przez chwilę zanim zwróciłem (nieproporcjonalnie duża temperatura hot spot)

nie przypominam sobie bym miał jakieś problem ze sterownikami, ale przyznaję, że przez
@don_baltazar: Hot spot jak hot spot, przy 100% obciązeniu karty wiatraczki na 85% hot spot dochodzi do 103-105 stopni. A przy zamkniętej obudowie to dochodziło nawet do 110 ! Ukryty tekst... a mam 6900 i trochę te radki się grzeją to fakt
FSR od wersji 2.x chyba nie różniło się jakoś bardzo względem DLSS 2


@don_baltazar: dopóki nie zobaczę a żywo różnicy to tylko DLSS, co innego na jest na filmikach z kompresją a co natywnie na ekranie, do tego obrazy statyczne pokazujące różnice inaczej wyglądają niż w ruchu.

Ja miałem R9 390X i karta fajna, jedyny minus to taki że wiatraki bardzo głośne, po wymianie na RTX 2070 S byłem w szoku
@DurzyHarakter30: właśnie u mnie nawet na 100% wentylatorów + odsłoniętym bokiem przewiewnej obudowy (CoolerMaster H500M) hot spot po paru minutach w Metro Exodus EE (1440p Extreme) potrafił się utrzymywać na poziomie 110-115c (wersja referencyjna).

Nawet UV nic nie pomagał.

popytałem na reddicie, inni tak nie mieli, oddałem.
@DurzyHarakter30: no to tylko pogratulować, korzystałem i zwracałem 6950 xt. Jedyny plus nad NV to pobór prądu w idle przy 3 monitorach o wiele mniejszy, a poza tym problemy z akceleracją sprzętową, wycieki pamięci od softu do nagrywania gier, timeouty sterownika
@Narun: ja generalnie jestem gotów dać szansę 7900 XTX w zależności od cen i dostępności. jak coś będzie nie tak, to najwyżej zwrócę i kupię 4090, raz sie żyje. póki mam jeszcze resztki wolnego czasu.
@don_baltazar ale wiesz, że 7900xtx nie jest konkurentem dla 4090? To taki trochę słabszy 4080.ja zapewne zainwestuje w 7900xtx bo po 1 nie chce wydawać 10k na kartę, 2 chce mieć bar 3 jestem przyzwyczajony do softu AMD.
@DurzyHarakter30: nie no, jasne, że wiem. patrząc wyłącznie na rasteryzacje + SAM/reBAR 7900 XTX jest delikatnie lepsze z delikatnym potencjałem przy poprawie sterowników.

po prostu 4080 jakoś wyjątkowo mi nie pasuje. jesli miałbym rezygnować z 7900 XTX to tylko na rzecz 4090.
@don_baltazar: Biorąc na logikę jeśli masz hajsy to kupować 4090 większa moc i na dłużej starczy karta, bo tak naprawdę kto gra w cyberpunka w rodzielczośći 2160p w 120FPS? :D chyba tylko maniacy. Ja mam zablokowane klatki w grach na stałe 70 i mi styka.
@DurzyHarakter30: no ja akurat gram w 1440p i pewnie to się nie zmieni przez kilka dobrych lat.

niestety moje oczy przywykły do wartości 100fps +;

generalnie 4090 to słaby deal porównując chociażby do 7900 XTX i wycen zaczynających się poniżej 6k, kupując tę kartę przytaknę nVidii, że miała racje odnośnie wyceny. wiem, że to nie zrobi różnicy, ale chodzi o zasady xd

z drugiej strony, może za 2-3 lata dorobię się