Wpis z mikrobloga

Mireczki znalazlam oznaczenie dywizji wojskowej swojego pradziadka i jest to - sdt. 51 inf. Rgt. -
Informacja pochodzi z szwajcarskiego archiwum, calosc dokumentu jest po niemiecku. Komus cos to mowi? Szukam jakiejkolwiek informacji.
Dziadek urodzil urodzil sie w 1912r. A w 1942 wyladowal w niemczech na przymusowych robotach.
#wojsko #kiciochpyta #genealogia
  • 18
@Volki jeszcze miesiac temu jedyne co wiedzialam o dziadku to to, ze mial na imie andrzej ( ͡º ͜ʖ͡º)
Z tego co mi juz wiadomo jak konczyla sie wojna to ich z robot wygonili na granice z szwajcaria i tam udali sie do obozu dla uchodzcow. I stamtad mam papiery... Nie wiem w jakim wojsku byl dziadek, ale papiery sa po niemiecku dlatego dywizka wojskowa jest wpisana
@Volki moj dziadek urodzil sie w blumenfeld na robotach przymusowych - to wzielam z aktu zgonu i wspominal o tym. Ale nikt z rodziny nic nie wiedzial skad sa ani nic.. Prababka zmarla w 89,ale jak sie jej zadawalo pytanie to nic nie wiedziala.. Jak sie rodzice nazywaja skad jest itp. Albo nie chciala o tym mowic.. Jej synowie(w tym moj dziadek) o niczym nie wiedzieli i zbytnio ich to nie interesowalo
@zdechly_jez No to nieźle wydedukowane.

Skoro prababcia przeżyła, to warto sprawdzić czy zachowała się teczka w ZUSie. Może tam być życiorys.

Skoro Arolsen niczego nie ma odnośnie służby wojskowej, to będzie trudno znaleźć jakiekolwiek informacje.
@Volki dzieki za trop zusowski :D
Co do armi austrowegierskiej pokazuje mi, ze działali do konca 1 wojny swiatowej.. Dziadek mial wtedy 6lat.. Nie moge znalezc nic nowszego i nie wiem czy to by bylo to
@zdechly_jez Napisz do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łembanowicach.

Oni mają zbiór akt WAsT dot. jeńców wojennych. Jeśli go złapali, to może tam być.

A wiesz gdzie jest ta miejscowość Brezki?
@Volki sa to byszki na aktualnej ukrainie.
Tylko nie klei mi sie, ze razem z zona tam trafil. A wszystkie jej akta od poczatku sa juz z nazwiskiem po mężu. Z panienskim nazwiskiem nic nie ma czyli musieli sie ochajtac jeszcze na kresach, bo babcia tez z byszek
@zdechly_jez Mógł to być 52 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych, który stacjonował w Złoczewie, woj. Tarnopol. To by pasowało.

A na tych kartach z pracy przymusowej nie ma szczegółów odnośnie prababci?