Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi, bo jestem albo ja jestem ułomny, albo ten zasrany #amazon

Mam konto na Amazonie, oczywiście jestem na tyle głupi, że kiedyś wpisałem NIP (żeby w razie zakupu elektroniki na firmę, mieć fakturę, bo oczywiście to nie to co każdy normalny sklep i nie można per zakup zarequestować fakturę lub nie).

No więc wczoraj potrzebowałem kupić prezent na święta (którego nie, nie będę wrzucał w koszta).

Amazon.pl, nie żadna zagranica.
Prezent kosztował kosztował pierwotnie 85,32zł (nawet w incognito --> nie była to cena netto, a normalna brutto).
Dostałem kupon od Amazona -20zł (powyżej 50zł), więc w koszyku obniżyło mi cenę do 65,32zł i tyle też zapłaciłem blikiem.

Dziś dostaję maila że paczka wysłana, suma zamówienia 53,10zł (czyli jakby 65,32zł minus 23% VAT). Dziwne, wchodzę więc w zamówienie, otwieram dowód zakupu, a tam na fakturze:
(1) Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów opodatkowana w kraju nabywcy (art. 138 Dyrektywy VAT nr 2006/112/WE)

Cena bez VAT 69,37zł, promocja -16,28zł i cena końcowa 53,10zł.
Ani słowa o VAT.

Sprzedawca Amazon EU S.à r.l., Sucursal en España, hiszpański NIP.

I co ja mam teraz zrobić?

Czytałem że jak kupię na jakimś amazon.de / amazon.es itd. kontem z NIPem, to zapłacę NETTO, 0% i wtedy taką fakturę albo księguję, albo sam płacę VAT (jeśli jednak nie wrzucam w koszty).
Ale tutaj zapłaciłem przecież VAT, no ale jeśli Amazon wyśle w jakimś JPK VAT czy czymkolwiek wpis taki jaki widzę u nich na fakturze, to nie ma tam żadnego VATu i zaświecę się zaraz na czerwono w naszym US że tego nie zaksięgowałem (jako koszt), ani nie przelałem sam hajsu do US...
  • 8
@Namyslaw: No tak jest a co chodzi? Takie prawo. Kiedyś kilka lat temu amazon został pogoniony za niewystawianie faktur wewnątrzwspólnotowych i teraz nawet jak zamawiasz na polskim na fakturę to tak właśnie liczą. Działa to w drugą stronę, jak zamówisz na Niemieckim a wysyłka z polski to dostaniesz fakturę krajową.
Jak nie chcesz kupować na firmę to usuń NIP i tyle. Załóż sobie dwa konta, jedno zwykłe, drugie biznes.
A jak
@Namyslaw: Amazon biznes ma czasami fajne promki na pierwsze zamówienie, więc imo warto. Warto tez mieć dwa osobne konta. Też na to psioczyłem na początku, a teraz doceniam ,że jest podział. Masz nawet osobną apkę do zakupów na biznes. Można do obu kont podpiąć tą samą kartę.
Jest to może trochę upośledzone względem polskich sklepów, ale czy tak bardzo to nie wiem. W polskich musisz prosić o fakturę przy zakupie, tam
@Namyslaw: No chyba tak. Ewentualnie wrzuć w koszty jeśli mniej wiecej pasuje do profilu firmy i tyle, nikt Ci raczej awantury nie zrobi za 53 pln. Księgowa powinna wiedzieć jak to ogarnąć. Z tym, że ja zawsze płacę kartą i zwrot na kartę jest szybko, lub najczęściej jest obciązana po prostu niższą kwotą. Nie wiem jak jest z BLIKIEM ale support na pewno Ci udzieli info o terminie zwrotu rożnicy.
@Namyslaw: Dokładnie tak. Możesz też spróbować prosić o korektę ale w moim przypadku (a nawet dwóch) powiedzieli że "paczka odebrana, nic nie możemy zrobić" - jakby odbiór paczki finalizował cokolwiek. Wogóle ja mam odwrotną sytuację - jak chce coś kupić na fakturę w Amazon to nigdy jej nie dostaję i poprostu już tam nie kupuję. Stwórzyłem kiedyś konto biznesowe Amazon, ale to nie bardzo działało wtedy (jakoś 4-5 lat temu). Imo