Wpis z mikrobloga

Mirki do budynku 500 metrów jaka pompa najlepiej? ;) Dobrze ocieplony budynek. Nie wiem jak się za to zabrać. I mniej więcej jakie zużycie prądu mogą być. No ale myślę też o fotowoltaice
#pompaciepla
  • 11
@Olbor: OZC - słowo klucz, bez tego nic nie zrobisz, a przynajmniej nic sensownego.

policz sobie na cieplo.app dla siebie informacyjnie, ale to na instalatora powinna spaść decyzja o mocy pompy, też podadzą info ile prądu pójdzie.

Do takiego metrażu raczej się opłaca gruntową - wymiennik pionowy albo poziomy. Waterkotte, nibe, nie wiem co tam jeszcze.
@Olbor: czesto taniej wychodzi wziac dobrego instalatora ktory wszystko wyliczy , zaprojektuje i wykona
niz kombinowac i poprawiac kilka razy albo zyc ze zle dobrana pompa

dom 500m2 moze potrzebowac pompe od 9 do 50kw

pompa dobierana samemu (i montowana przez partaczy) konczy sie tak jak u znajomego - kupa kosztow a pompa zle dobrana, instalacja skopana, prad żre jak glupia a w domu zimno .... a jeszcze mrozow nie bylo
@Olbor: Może ma, może nie ma. Może warto zmienić na klimakonwektory? A może jednak warto zrobić podłogówkę (ja zrobiłem frezowanie i rewelacyjnie wyszło). Ale najpierw OZC, policzyć moce grzejników i wyliczyć temperaturę zasilania.