Wpis z mikrobloga

Kapusta sobie siedzi w tej soli, na długi czas możemy ją olać (nawet na noc jesli jest w lodówce). Bierzemy 2 duże marchewki, pół białej rzodkwi, dodałam także pół pora i kroimy w paseczki.
Koreańczycy stosują tu gruszkę koreańską która ponoć smakuje jak jabłko, robiłam z jabłkiem, dziś je omijam. Mam też sprawdzone kimchi z selerem i pietruszką. Bardzo smaczne, można eksperymentować z naszymi korzeniami. Oraz pęczek cebulki dymki. Pokrojone odstawiamy.
Pobierz
źródło: comment_16701041448Ye1YKzH7FkLjchHz5iXtg.jpg
Podgrzewamy wodę na gazie 200ml (szklanka) i wsypujemy do niej 1 łyżkę cukru oraz 1/4 szklanki maki ryżowej. Jeśli nie macie może być pszenna typ 450. Klasyczny kleik do kimchi robi się z kleiku ryżowego, nie polecam tradycyjnego kleiku jaki posiadamy w sklepach, raz tak zrobiłam, nie wyszło.
Podgrzewamy makę z wodą cały czas mieszając, ja podgrzewam, mieszam a na koniec blenduję na super gładką masę przez kilka sekund. Odstawiam do ostygnięcia.
Pobierz
źródło: comment_1670104947ikqHHusiN2I0lORtLOHSfl.jpg
Kapustę zalewamy zimną wodą, przepłukujemy najlepiej w cedzaku i łączymy ją z warzywami. Tadam! Gotowe.
Teraz wystarczy tylko umieścić całość w słoikach. Z podanych ilości składników wyszło mi dużo kimchi, ok 4 litrów.

Kimchi ugniatamy w słoiku zostawiając na górze spory odstęp, min. 4cm. Słoiki zostawiam na dwie do trzech dób na wierzchu, później przechowuje w lodówce, za ok. 2 tygodnie będzie smaczne.
Koreańczycy wolą mniej ukiszone, zjadają je szybciej, ostrzegam jednak
Pobierz
źródło: comment_16701054257kgBBK4u7m0s9RFTFufA8B.jpg
P.S
Zamiast sosu rybnego można dodać sos ostrygowy, robi robotę nawet jest lepszy. Jeśli kupujecie sos rybny to polecam SQUID, przejechałam się na popularnych house of dziadostwo.
Raz zamiast gochugaru dodałam pastę #!$%@? (1 płaską łyżkę), ukisiło się, było ostrzejsze i spoko się udało, choć nikt Wam tego nie poleci, ponoć to profanacja ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@arinkao:

Podgrzewamy wodę na gazie 200ml (szklanka) i wsypujemy do niej 1 łyżkę cukru oraz 1/4 szklanki maki ryżowej.

Kurde ciomcia trochę dużo tej mąki.
Z lewej "the korean kimchi cookbook", z prawej sztuka fermentacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przerabiałem duże dawki mąki ryżowej, imo dużo lepiej całość działa na niewielkich ilościach. Są nawet całkiem poważne publikacje, które uważają mieszankę skrobiową za zbędną.

Pa jaki słoik do
Pobierz
źródło: comment_1670107067bTWYsLK1OW1b0DM4pz4WV8.jpg