Wpis z mikrobloga

@kartofel: gdyby ziemia nie wirowala wokol wlasnej osi, a jedynie krazyla wokol slonca - to dzien trwalby caly rok.
jesli teraz dodasz ruch wirowy - to w uproszczeniu - masz jakby dobe 'gratis' w ciagu calego roku
orbita jest eliptyczna, co powoduje ze ziemia nie okraza slonca ze stala predkoscia - efekt tej 'gratisowej' doby nie jest rownomierny w ciagu roku
  • 0
@raglegumm

gdyby ziemia nie wirowala wokol wlasnej osi, a jedynie krazyla wokol slonca - to dzien trwalby caly rok


Jasna sprawa

jesli teraz dodasz ruch wirowy - to w uproszczeniu - masz jakby dobe 'gratis' w ciagu calego roku


Od tego miejsca się gubię. Co to za gratisowa doba?

Tak intuicyjnie doszukiwałbym się odpowiedzi na mój problem w nachyleniu osi względem Słońca, bo od tego zależy długość dnia. Ale jak to się
@kartofel: w sumie to zle napisalem :/ w ciagu roku mie zyskujemy gratiswej doby, tylka ja tracimy :)
moze inaczej - obrot ziemi wokol wlasnej osi to tzw doba gwiazdowa - i nie jest ona rowna dobie slonecznej - ze wzgledu na obieg ziemi wokol slonca
w uproszczeniu - w ciagu roku ziemia obroci sie 366 razy, ale ty na planecie przezyjesz 365 dni
gdyby ziemia nie wirowala wokol wlasnej osi, a jedynie krazyla wokol slonca - to dzien trwalby caly rok.


@raglegumm: pół roku.

zachód słońca będzie coraz później a wschód słońca zacznie robić się coraz wcześniej


@kartofel: Niech mnie @namrab poprawi, ale wg mnie to konsekwencja tego, że ciągle jeszcze zbliżamy się do słońca, a ziemia ciągle przesuwa się w kierunku maksimum nachylenia względem słońca. I dopiero kiedy obydwa te ruchy zmienią
@kartofel: Na godzinę zachodu Słońca wpływa nie tylko jego deklinacja (i wynikająca z niej szeroko rozumiana wysokość nad horyzontem) ale też położenie na ekliptyce. Gdy zbliżamy się do 22.12 ekliptyka zaczyna się mocno wypłaszcza względem linii deklinacji, co w naszych szerokościach geograficznych wpływa na właśnie takie oscylacje. Tak jakby jeden ruch nie nadążał za zmianami drugiego

Sorry ale bez rozrysowania tego, nie będę w stanie ci tego klarowniej wyjaśnić ¯\_(ツ)_/¯