Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@sinls: śmieszne w sumie, że nawet Konfederacja nie było przeciwko, bo gdyby tak zrobili to byłoby "reee z ruskimi nie chco walczyć" xd
Nie chce mi się wierzyć, że teraz w sumie ktoś losowe nazwiska wyciąga z jakiejś bazy i wzywa typów do wojska xdd po prostu nie mieści mi się w głowie, że jakiś pan Mariusz, lat 30 dłubie sobie przy passacie, bo mu się rozkrwczyl jak przywoził płytki na
  • Odpowiedz
@Filipterka25: Nie dając w zamian żadnych obowiązkowych szkoleń dla poborowych i tym samym niszcząc system rezerw i tworząc całe pokolenie, które nigdy broni w ręku nie trzymało. Oby w normalnych czasach, kiedy żadne po-pisy już nie będą rządzić, stanął za to przed Trybunałem Stanu.
  • Odpowiedz
@Filipterka25: Nie zniósł, tylko zawiesił obowiązek a to jest różnica. Dopiero nowa ustawa mówi że odpowiednie organy mogą wprowadzić taki obowiązek w zależności od potrzeb. Czyli defakto od tego roku mamy jasny przepis mówiący o tym, że domyślnym stanem jest brak obowiązku.
  • Odpowiedz
Czyli defakto od tego roku mamy jasny przepis mówiący o tym, że domyślnym stanem jest brak obowiązku.


@ghost18: Nie byłbym taki pewny. Art 152 i dalsze dosyć mętnie napomyka o potrzebach i bezpieczeńśtwie, a PiS jest dosyć elastyczny w stosowaniu prawa.

Ja stawiam, że w wypadku wygranej PiS w kolejnych wyborach będzie poborek najpóźniej w 2024 r.
  • Odpowiedz
@Filipterka25:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rady Ministrów, wprowadza, w drodze rozporządzenia, obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej, określając termin jej rozpoczęcia i zakończenia, z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych.


Więc z defaultu ten obowiązek nie istnieje - może zostać wprowadzony. I jak wojna się nie skończy np w ciągu roku to prawdopodobnie będą szkolenia w jakimś tam stopniu. Ale powszechnego bym się nie spodziewał.
  • Odpowiedz
Więc z defaultu ten obowiązek nie istnieje - może zostać wprowadzony. I jak wojna się nie skończy np w ciągu roku to prawdopodobnie będą szkolenia w jakimś tam stopniu.


@ghost18: Te przepisy dotyczą czasu pokoju - w razie wojny masz mobilizację, oprócz poboru. Przy 152 nigdzie nie masz zastrzeżenia, że to tylko w razie wojny.

Ale powszechnego bym się nie spodziewał.


@ghost18: Przeczytaj 153 ust. 4 - wystarczy zagrożenie bezpieczeństwa
  • Odpowiedz
@Filipterka25: ZSW które było zawieszone od 2008 to szkolenie w czasie P i 152 artykuł o tym mówi. Co do 153 to już sama wojna na Ukrainie wyczerpuje przesłankę.

PS tam wcześniej miałem na myśli wojnę na Ukrainie.
  • Odpowiedz