Wpis z mikrobloga

Przez lata nie interesowałem się tematem poza śmianiem się ze standupów Jastrzębia, a teraz naszła mnie myśl na kupno mieszkania.
Na ile jest to zły moment? Czy osoby które brały kredyt te 2 lata temu mają na ten moment lepsze warunki/niższe raty, niż przy nowym kredycie? Jak to z grubsza wygląda?

#kredythipoteczny
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@absoladoo: czyli biorąc pod uwagę tę samą kwotę kredytu, to biorąc go np te dwa lata temu teraz ma się niższą ratę niż biorąc teraz kredyt na tę kwotę?
Nie mam po prostu punktu odniesienia.
  • Odpowiedz
@emdet jeśli ktoś wziął oprocentowanie zmienne to ma ratę dluzo wyższą. Zobacz jak wibor rośnie. Jak ktoś wziął oprocentowanie stałe to ma głowę spokojna jeszcze 3 lata
  • Odpowiedz
@absoladoo: ma ratę wyższą od początkowej, to wiem. Chodzi mi o to jak ta rata ma się w relacji do raty nowo wziętego kredytu.
Czy warunki kredytu w samych bankach są teraz lepsze czy gorsze, pomijając rosnący WIBOR?
  • Odpowiedz
@emdet: Wibor jest dla wszystkich taki sam, różnica jest taka ze w większości czym większy wibor tym banki częściej proponują niższa marże, wiec jest szansa ze biorąc kredyt teraz na zmiennej będziesz miał niższe sumaryczne oprocentowanie niż osoba która brała go w momencie gdy wibor był w okolicach 0,1%
  • Odpowiedz
@emdet: generalnie ktos kto kupil mieszkanie 2014-2020 jest wygrany i tyle. Tak, kredyt oprocentowaniem bedzie wyzszy od obecnego zuwagi na marże. Jesli ktos wzial najgorsza z mozliwych opcji, tzn zmienne na niskich stopach. Tylko to jest kwestia max 0,8%, to grosze. Mial okienko okolo po roku na zmiane na stale oprocentowanie 5-6% jak juz bylo oczywiste, ze zaczal sie cykl podwyzek. Wiec wystarczylo jakkolwiek nie miec #!$%@? na te sprawy.
  • Odpowiedz
Na ile jest to zły moment? Czy osoby które brały kredyt te 2 lata temu mają na ten moment lepsze warunki/niższe raty, niż przy nowym kredycie? Jak to z grubsza wygląda?


@emdet: W przypadku czasowo stałego oprocentowania warunki dwa lata temu były zdecydowanie lepsze niż dzisiaj. Warunki zmiennego oprocentowania różniły się natomiast bardzo nieznaczenie, dzisiaj są one też lepsze niż w roku 2021.
  • Odpowiedz