Wpis z mikrobloga

Co jest #!$%@? z tymi cenami paliw?
Dolar poniżej 4.5 zł, ropa szoruje po dnie licząc czas od wojny, a na stacjach @orlen_lite, zwróciłem uwagę np. na jedną, ze świeżo przemianowanych z lotosu, 7.99 zł za ON w sobotę. Jeśli dziś spadło 5 gr to sorry, powinno spaść #!$%@? o 1 zł w odniesieniu co cen na rynku i cen hurtowych.

Grunt pod VAT 23% @orlen_lite i płomienne przemówienia wodza Touretta, jak to dbają by ceny paliw nie wzrosły?

#!$%@? to jest tak jawne #!$%@? obywateli w dupę, że nie wiem jak to może przechodzić w cywilizowanym państwie.

Przepraszam za tyle #!$%@? w tekscie, ale mam słynne schorzenie :)
#paliwo #oszukujo #polska
  • 77
  • Odpowiedz
Dlaczego nikt nie jest w stanie wyjaśnić tych wszystkich machlojek prostą tabelą? Nawet w przybliżeniu.


Cena ropy X

Rafinacja Y

Cena dolara Z

Cena paliwa =
  • Odpowiedz
@antyfoliarz: Napisałem w skrócie "rafinacja", przecież nie wyceniam prądu, jak robię projekt dla klienta.
Zresztą chodziło mi o po prostu uczciwe wyjaśnienie :)

@stan-tookie-1: zgadza się popyt jest większy, ale czy to powód, żeby przekręcać obywateli na ukryty podatek? To jest spółka skarbu państwa. Czy mało płacisz podatków? Bo ja uważam, że w stosunku do tego co oferuje mi państwo to zdecydowanie zbyt dużo.
  • Odpowiedz
@BRZESZCZOTEMPOJAJAH: Ostatnio przecież orlen udostępnił swoje stanowisko w tej sprawie obwiniając wszystko tylko nie swoją pazerność. Nawet ceny energii na to wpływają co najlepsze bo to oni jednak na ceny energii też mają wpływ xD i tak znalazł się przygłup z moderacji który ten orlenowy bełkot przypiął do znaleziska XD
  • Odpowiedz
@BRZESZCZOTEMPOJAJAH: Sęk w tym, że nikt nie "przekręca obywateli na ukryty podatek". Nie chce mi się teraz przeglądać, ale masz raporty giełdowe ze szczegółowymi danymi i tam bodaj za 2 kwartał 2022 Orlen na sprzedaży paliwa na stacjach dla klienta detalicznego miał 1gr marży. Od dawna zresztą, Orlen zarabia na sprzedaży hotdogów i energetyków więcej niż na sprzedaży paliwa. Cała sprzedaż na stacjach paliw w Polsce (czyli zarówno paliwo jak
  • Odpowiedz
@antyfoliarz: dobra bo piszę to mniej więcej co drugi mój post w tym wątku napiszę jeszcze raz w dużym skrócie.

Gdy baryłka była po 120$ (czerwiec), a dolar kosztował wtedy również około 4.5 zł, świadom popytu i wzrostu cen energii, byłem w stanie zrozumieć cenę końcową na stacji. Czytaj 8 zł. ON nawet wtedy był w okolicach 7.6 zł znalazłem zdjęcie w telefonie.

Teraz baryłka w przeliczeniu na PLN spada od szczytu o blisko 30% Cena paliwa nie spadła praktycznie w ogóle.
Dodatkowo każdy zwyżkowy ruch na giełdzie odbija się natychmiastowym wzrostem cen paliw na stacjach, ale to już ogólnie standard od lat. Zakładam, że wtedy sprzedaje się po prostu tańsza ropa, jako zabezpieczenie na wypadek potrzeby kupna drożej. Oczywiście odwrotnie to już
  • Odpowiedz
@stan-tookie-1: paliwo to dobro o względnie stałej elastyczności popytu i ktoś nagle nie przestanie dojeżdżać do roboty, bo cena wzrosła z 5 na 8-9zł. Idąc tym tropem można przykręcać śrubę niemalże w nieskończoność
  • Odpowiedz
  • 1
@Franzowaty stary maraza od pół roku 20+% w porównaniu do 3-4% przed lutym, teraz jest ładowanie chajsu w Orlen zamiast ładowania chajsu w budżet. Cena ta sama a nawet wyższa ale można sobie mordę wytrzeć że "PODATKU NIE PŁACICIE, Patrzcie jacym miłościwi". Orlen część odda do budżetu a w tym czasie PREMIE, DYWIDENDY... wielki sukces. Za drugi kwartał już sobie Orlen od zysków odpisywał, żeby nie wyszło że za dobrze mają.
  • Odpowiedz
prawdziwe dymanie narodu zacznie się od stycznia 2023


@loza__szydercow: @BRZESZCZOTEMPOJAJAH: ja myslalem jak wiekszość zresztą, że oni teraz utrzymują te wysokie marże detaliczne po to żeby polacy przeżyli mniejszy szok w styczniu związany z podwyżką vatu

naiwnie liczyłem na to, że poprostu od stycznia z tą marżą detaliczną zjadą ze złotówki z powrotem do kilku groszy na litrze (jak bylo przed 24.02) i ta podwyżka vatu będzie nie
  • Odpowiedz