Wpis z mikrobloga

Pytanie do posiadaczy dysków M2 w kompach.
Ile trwa u was start kompa od wciśnięcia przycisku na obudowie do pojawienia się pulpitu?

U mnie to 45 sekund i wydaje mi się, że dość długo.

Procek: 11700K
Mobo: Gigabyte Z590 AORUS PRO AX
Dysk: Samsung 980 Pro

Sterowniki do dysku zainstalowane.

#komputery #pcmasterrace #ssd
  • 21
@stanax1:
U mnie w stacjonarce długo, bo sam POST na płycie MSI Gaming Pro Carbon na X470 zajmuje jakieś 30 sekund, zaś wczytywanie Windowsa z dysku NVMe to może 5-10 sekund - w każdym razie na tyle krótko, że nie zwracam na to uwagi. Za to moim rodzicom postawiłem starą stacjonarkę Della na i5-4590 i wstaje (po wyłączeniu całkiem z sieci) od guzika do pulpitu w 5 sekund.
@stanax1: A RAM? Też mam Gigabyte'a, tylko Z490 Gaming X AX z i7-11700F i płyta chyba średnio dogaduje się z 4 modułami RAMu, szczególnie jeśli włączy się XMP, czy inaczej je kręci.
@Jan_K: G.SKILL 16GB 3200MHz Trident Z RGB CL16 (4x8GB).
Komp ogólnie startuje jakby 2 razy. Po około 3 sekundach wyłącza się na 1 sekundę i startuje jeszcze raz.
Z tego, co wiem to ze względu na XMP właśnie.
@vulcanitu: Wiesz co? To jest z każdą marką tak. Dla każdego producenta znajdzie się zawsze ktoś, kto przychodzi i rzuca tylko "Asus XD", "Gigabyte XD" albo "MSI XD" itd.
@stanax1: nowe płyty główne z xmp podkreconym ramem to jakiś żart, chyba najszybszy bios to 10s conajmniej, ja hibernuje kompa to praktycznie widzę napis GIGABYTE i czekam aż przetestuje i ustawi osprzęt a teraz kupuje Z790 i podobno jest 2x dłużej. I na #!$%@? mi dysk 7000mb/s
@becvvv: Zainstalowałem windę w trybie UEFI i zmieniłem Limit Czasu w msconfig z 30 na 3 sekundy.
Finalnie komp startuje w 30-35 sekund.
Spora część tego czasu to dual boot przez XMP.
nowe płyty główne z xmp podkreconym ramem to jakiś żart, chyba najszybszy bios to 10s conajmniej

@dzem_z_rzodkiewki:
Kup maca. ( ͡º ͜ʖ͡º)

MB Air na M2 wstaje z uśpienia/hibernacji w czasie potrzebnym na otwarcie klapy a po wyłączeniu, którego w ogóle nie musisz używać, bo po uśpieniu przez zamknięcie pokrywy schodzi kilka % baterii (trzymającej 15 godzin) na tydzień w kilka sekund. ¯\_(ツ)_/¯

a teraz kupuje
@smk666: mam maca m1 pro 10c i nie ma on hibernacji co jest żartem bo na uspieniu drenuje baterie lol. Nigdy nie wyłączam komputerów bo potem muszę klikać 20 programów i ustawiać wirtualne pulpity.

Mac odpada w przedbiegach jako komputer osobisty właśnie przez brak opcji hibernacji, potem jade w tramwaju, chce odpalić słuchawki ANC z telefonem a tu uśpiony mak je przejmuje i musze wyciągać lapa zeby odparować słuchawki xD prawie