Wpis z mikrobloga

2620 + 1 = 2621

Tytuł: Podniebna poczta Kiki
Autor: Eiko Kadono
Gatunek: literatura dziecięca
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788366627284
Tłumacz: Aleksandra Przybysz
Wydawnictwo: Kirin
Liczba stron: 175
Forma książki: książka
Trzynastoletnia Kiki chce zostać czarownicą jak jej mama. Nie chce być jednak dokładnie taka jak ona i wyrusza do wielkiego miasta nad morzem aby odbyć swoją praktykę i odkryć własne przeznaczenie.
Książka różni się od anime, kładąc punkty ciężkości w innych miejscach. Anime opowiada o dojrzewaniu, samotności, dorastaniu do samodzielności. Książka skupia się na poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i w grupie. Poszczególne zlecenia pomagają Kiki lepiej poznać siebie i mieszkańców miasta oraz zdobyć ich zaufanie.
Jest to pierwszy z sześciu tomów stworzonych przez autorkę. Mam nadzieję, że na język polski przełożone zostaną również kolejne. Wydawnictwo powinno jednak troszkę bardziej przyłożyć się do redakcji następnym razem, bo czasami aż zęby bolały od dziwacznie skonstruowanych zdań. Autorce tłumaczenia zabrakło też lekkości pióra i chyba doświadczenia, które pozwala tłumaczowi czasami coś odpuścić lub zastąpić omówieniem niejasne kulturowo zjawiska. To szczególnie ważne w książkach dla dzieci, które raczej nie mają dużego doświadczenia i wiedzy. Dlatego polecam tę pozycję jedynie dorosłym miłośnikom anime studia Ghibli.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #japonia #anime #literaturadzieciecabookmeter
  • 17
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-12-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 178

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Szamanka od umarlaków (Martyna Raduchowska)
2\. Fruwająca dusza (Tawada Yoko)
3\. Uczennica (Osamu Dazai) - najnowsza recenzja usera Katsukyun ★★★★ (8.0 /
@JustKebab: ja się nie dziwię, mieli pewnie mnóstwo zainteresowanych - wszystkich starych miłośników, starych miłośników kupujących swoim dzieciom, młodzież i dzieciaki zafascynowane kulturą japońską i wszystkich, którzy widzieli Kiki na Netfliksie, który potrafi w kilka dni wywindować sprzedaż książki do rangi bestsellera.
@KatieWee: Jakiś nostalgiczny tytuł, który do tego ma adaptację w postaci filmu/serialu/anime itp. to zawsze dobry pomysł na podbicie sprzedaży.

ja walczę z kolei z który xd


To jest trochę większy kłopot niż powtórzenia, bo nie wystarczy pójście na łatwiznę i otworzenie słownika synonimów jak w tym drugim przypadku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@KatieWee: Jak jeszcze człowiek jest impulsywny to zdecydowanie nostalgia zbyt łatwo wyciąga kasę z portfela.


jeżeli mam tyle do powiedzenia, to przecież nie mam czasu stawiać kropek xd


Jak przyjdzie natchnienie i strumień świadomości to roboty tyle, że nie da się tak szybko spisać wszystkich myśli, a kto by jeszcze pamiętał o kropkach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@JustKebab: u mnie taki impuls wywołują Ania z Zielonego Wzgórza i Sailor Moon. Pieniędzy nie mam za dużo ale na spinki z Chibiusą za 2 zł z aliexpress jeszcze mnie stać na szczęście.
Ja gadam za dużo i czasami zaczynam pisać tak jak mówię, bo chcę coś napisać prędzej. Mam jednak nadzieję, że ludzie zrozumieją, że to natchnienie, tak jak piszesz:)
@KatieWee: Jak się coś spisuje to moim zdaniem lepiej pisać dużo nawet jeśli będzie to mniej składne i trudniejsze do przeczytania. Zawsze potem można coś poprawić albo wyjaśnić, a jak myśl ucieknie to już jej najpewniej nie odzyskamy.