Wpis z mikrobloga

2617 + 1 = 2618

Tytuł: Fale
Autor: Virginia Woolf
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★
ISBN: 9788308074107
Tłumacz: Lech Czyżewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 304
Bardzo ciekawe połączenie poezji (celowo na pierwszym miejscu) z powieścią. Nie akcja jest tu kluczowa (jest ona raczej dość nikła), ale frazy, myśli i emocje.

Mamy do czynienia z szóstką bohaterów, ale czasami mamy wrażenie że chodzi o jednego, zbiorowego bohatera:

I pytam teraz: "Kim jestem?". Mówiłem o Bernardzie, Neville'u, Jinny, Susan, Rhodzie i Lousie. Czy jestem nimi wszystkimi? Czy jestem pojedynczy i oddzielny? Nie wiem.


Lektura "Fal" zdecydowanie wymaga skupienia. Autorka wręcz zatraca się w poetyckości, co sprawia, że każdy jeden akapit stanowi interpretacyjne wyzwanie.

Znalazłem tu kilka fragmentów, z którymi łatwo jest mi się utożsamić (pewnie też łatwiej mi je było zrozumieć z tego powodu), są miejsca, których liryczność mocno doceniam, ale jednak przez większość czasu lektura była dla mnie trudnym i niedostarczającym zbyt wiele przyjemności doświadczeniem.

Doceniam więc literacki eksperyment, ale nie do końca trafia do mnie jego implementacja. Zachęcam do przekonania się na własnej skórze, czy prozo-poezja Virginii Woolf przypadnie Wam do gustu.

--

Jestem urodzonym snycerzem słów, #!$%@?ącym musującymi pęcherzykami coraz to inną rzecz.

Zostałam sama, żeby znaleźć rozwiązanie. Cyfry nic teraz nie znaczą. Znaczenie umknęło. Zegar tyka. Wskazówki to karawany maszerujące przez pustynię. Czarne paski na tarczy zegara to zielone oazy. Długa wskazówka poszła naprzód w poszukiwaniu wody. Druga potyka się boleśnie wśród gorących pustynnych kamieni. Umrze w pustyni.

Wymyśliłem tysiące opowieści. Zapełniłem niezliczone notatniki frazami, których miałem użyć, gdy odnajdę prawdziwą opowieść, tę jedną opowieść, do której się wszystkie te frazy odnoszą. Lecz nie znalazłem jeszcze tej opowieści. I zaczynam zadawać sobie pytanie: Czy opowieści istnieją?


#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #poezja #literaturapieknabookmeter
informatyk - 2617 + 1 = 2618

Tytuł: Fale
Autor: Virginia Woolf
Gatunek: literatura p...

źródło: comment_1669375540UpIlECFLm6BQ4KScw1gD7j.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz