Wpis z mikrobloga

Mirki, chcę się pobawić radiem SDR i nie wiem od czego zacząć. Myślałem, żeby kupić odbiornik SDR z oficjalnego konta rtl-sdr.com na Aliexpress, do tego jakaś antena i w praniu wyjdzie co i jak, po prostu zacznę sobie chodzić w temacie i rozkminiać. Problem taki, że średnio znam się na technologiach radiowych. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć jaką antenę do tego wybrać na początek? Nie chcę w to ładować na start dużo kasy ale chciałbym, żeby coś działało na tyle, żeby się w to dalej wkręcić.

Co myślicie o takim zestawie?
https://pl.aliexpress.com/item/32936334224.html

#elektronika #krotkofalarstwo #sdr #hobby #technologia
  • 23
radiem SDR i nie wiem od czego zacząć. Myślałem, żeby kupić odbiornik SDR z oficjalnego konta rtl-sdr.com na Aliexpress, do tego jakaś antena i w praniu wyjdzie co i jak, po prostu zacznę sobie chodzić w temacie i rozkminiać. Problem taki, że średnio znam się na technologiach radiowych. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć jaką antenę do tego wybrać na początek? Nie chcę w to ładować na start dużo kasy ale chciałbym, żeby coś
@Mike-Wazowski: przede wszystkiem zależy czego chcesz słuchać bo antenę dobiera się do pasma. Ta w zestawie szału nie robi ale lepsza niż nic. Ważna kwestia to też gdzie taką antenę zamontujesz. Jak masz dostęp do dachu albo chociaż barierki na balkonie to możesz kupić coś konkretne pasma np 2m, 70cm, PMR. Jak nie masz miejsca to w ostateczności jakaś mobilowa antenka na parapet. Także mów czego chcesz słuchać ( ͡°
@math3: @dktr: @dktr: raz, że komunikacja jakichś służb dookoła, wieza na lotnisku itd. a dwa, że chciałbym się pobawić w podsłuchiwanie swoich domowych IoT typu termometr czy sterowniki świateł. A pewnie więcej pomysłów jeszcze do głowy wpadnie.
@annotate: no właśnie moja wiedza w temacie anten i krótkofalarstwa leży i kwiczy, całe studia byłem zajarany elektroniką cyfrową, później IT więc już trochę bardzie inna działka a teraz znowu coś człowiekowi chodzi innego po głowie ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Mike-Wazowski: @atari666: W rtlsdr ADC jest 8 bitowy, rsp1 jest 12 bitowy, ostatecznie daje to znacznie większą czułość. Ja głównie używam tego do CCIR 88-108 MHz i np stacje z sygnałem -108 dB jeszcze na RSP słychać na rtlsdr nie ma już po niej w ogóle śladu. Wieczorami na KF'ie jest gęsto mimo iż nie posiadam na te pasma anten, mam na dachu bloku tylko X300, multibanda 25-1500, dwa dipole
@Mike-Wazowski: Kup w obudowie to nie rozwalisz, na płytce pełno małych elementów i wystarczy że coś na nią upadnie i niefartem jakiś kondensatorek się ukruszy. Najważniejsza jest antena i miejsce jej instalacji, następne po tym to poziom zakłóceń w miejscu instalacji anteny, a potem dopiero odbiornik. Mam zestaw rtl-sdr z anteną x200 na 70m kominie, ale wisi tam też sprzęt Networks! i te ich urządzenia w paśmie VHF robią mi tło