Wpis z mikrobloga

Mam sprzeczne informacje dotyczące wyboru typu #pompaciepla
Zleciłem wykonanie bardzo dokładnego badania OZC przedwojennego domu ze wsparciem doboru pompy ciepła. Firma zapewnia mi doradztwo i ocenę ofert pomp ciepła, które zaproponują mi instalatorzy.
O ile dotychczasowe firmy oferujące instalację pompy zaproponowały urządzenia o odpowiedniej mocy w stosunku do zapotrzebowania wyliczonego w badaniu OZC.
To problem pojawia się w typie urządzenia, czyli słynne SPLIT vs MONOBLOK.

Firma przeprowadzająca badanie jest przekonana, że najlepszym wyborem będzie monoblok. Argumentuje to twierdzeniem, że "split przy bardzo niskich temperaturach potrafi się wyłączyć".
Szukałem w internecie jakiegokolwiek potwierdzenia tego argumentu i nie znalazłem.
Jedynym rodzynkiem o monoblokach jest ten artykuł w którym pada:

Trzeba jednak pamiętać, że pompa ciepła typu split nie może pracować z grzejnikami wysokotemperaturowymi.

Ale za to takiego argumentu nie słyszałem od nikogo.

Wszyscy instalatorzy za to oferują mi pompy różnych producentów typu split i odradzają monobloki.
Popierają to argumentami, które można znaleźć w wielu miejscach w internecie:
- możliwość zamarznięcia układu przy braku prądu (koszt zabezpieczenia przed taką sytuacją)
- większa cena urządzeń monoblok w stosunku do splitów
- wyprowadzenie układu CO na zewnątrz to większa szansa na straty niż połączenie między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną

Czy ktoś mógłby podać jakieś konkretne argumenty za i przeciw? Przewertowałem mnóstwo artykułów i filmów dotyczących wyboru między splitem, a monoblokiem i nie ma znalazłem sensownej odpowiedzi.

Dodam, że cały dom mam na grzejnikach różnego typu (żeliwne/płytowe/aluminiowe).
#ogrzewanie #hydraulika #pytaniedoeksperta
  • 14
@Cink4: po pierwsze przy grzejnikach to te COPy z katalogu może se w #!$%@? włożyć.
Po drugie monoblok to partanina. Przy dużym mrozie, może i split się wyłączy, znaczy wyłączy jednostke zewnętrzna i będzie grzał samą grzalką pompowanie ciepła będzie nieekonomiczne, monoblok będzie chodził i wręcz wychladzal wodę w układzie żeby nie zamarznąć
"split przy bardzo niskich temperaturach potrafi się wyłączyć".


@Cink4: zmień ze split, na monoblok i będzie zgodne z prawdą i to jest największa wada mono i zaleta splita.

- Czy mono czy split jest droższy, to już zalezy od poszczególnych producentów. Nie ma reguły.
- układ wyprowadzasz na zewnątrz przy mono. - ogólnie to co w.w.
- jedyna wada splita, to że jak instalator dupa, to źle uszczelni układ i może
@Cink4 polecam obejrzec webinar Viessmanna https://youtu.be/owmKXRUypNc
Splity może zamontować tylko firma z uprawnieniami fgazowymi.
Monoblok może zamontować każda firma instalatorska, dlatego są przez wszystkich (a raczej tych co nie maja fgazów) zachwalane.
Generalnie to różnią się tym co wchodzi do budynku, czy czynnik chłodniczy czy woda/glikol.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Cink4: jak osoba z branży chłodniczej podpowiem - w działaniu to są te same urządzenia. Ryzyko w splicie jest takie, ze masz w obiegu czynnika chłodniczego połączenia skręcane, a w monobloku wszystko jest lutowane. Do tego połączenie skręcane w splicie musi być wykonane przez osobę z uprawnieniami f-gaz. Monoblok ma wszystko "na gotowo", ale przez to medium grzewcze musi być wyciągnięte na zewnątrz. Plusem mobobloka może być to, że żadna część
dzięki wszystkim za odpowiedzi
@przemek_posp no właśnie mi wszystkie firmy instalatorskie odradzają monobloki i zachęcają do splitów, a nie wiedzieć czemu firma, która nie zajmuje się montażem, a doradztwem twierdzi, że monoblok będzie lepszy

@asiajasiabasia a tu właśnie wszystkie firmy twierdzą, że żeliwne przy pompie są bardzo wydajne, a najgorzej spisują się aluminiowe

@wypokowy_expert @kuncfot @Xargo1
A według Was bufor jest potrzebny na CO czy na CWU?
@Cink4 przy grzejnikach potrzebujesz bufor do zmagazynowania energii na szybki defrost. Do tego jeżeli są inne pompy obiegowe w układzie to bufor pełni też rolę sprzęgła hydraulicznego (przy jednej pompie bufor może być wpięty szeregowo). Do samego defrostu wystarczy okolo 100l. Może być większy jeżeli chcesz magazynować ciepło, ale w większości przypadków przy pompie ciepła to wg mnie bezsens.
@Cink4: Ryzyko monobloku Przy braku prądu jak stanie pompka to moze zamarznąć i rozsadzić wymiennik ale ma też zaletę, wyższe COP ze wzgledu na propan jako czynnik a nie używa sie go w splitach.
Ja mam w domu duzy ups wiec wziałem monoblock Głownie ze względu na lepsze cop.
Bufor potrzebny jest dla pompy ciepła na defrost oraz na to że jak grzeje CWU to w tym czasie na ogrzewanie idzie
a nie wiedzieć czemu firma, która nie zajmuje się montażem, a doradztwem twierdzi, że monoblok będzie lepszy


@Cink4: wiedzieć czemu

Firma nie ma uprawnień do montażu split więc zachwala Mono?
@Mateos2 nie że nie mają uprawnień, to jest jedna z większych firm doradczych na Śląsku.
Oni nie polecają żadnego producenta niczego nie sprzedają ani nie montują. Są teoretykami i raczej mają bardzo dużą wiedzę na temat różnego rodzaju źródeł odnawialnych i związanych z tym zapotrzebowań itp.
@Cink4: ja przed decyzją zapytałem chlodniarza który lata robi system HVAC.
Powiedział żeby brać split i nie mieć wody na zewnątrz. Posłuchałem, założyłem, działa elegancko.
Sąsiedzi mają mono i nadal się bujają z przepływami.
@Cink4: Moim zdaniem obie sa ok, to co juz było napisane:
- monoblok, układ jest fabrycznie zamykany i napełniany, wiec małe ryzyko że cos zostanie źle zrobione i nie potrzeba uprawnień. Minus taki że czynnik z domu wychodzi na zewnątrz więc albo drogi glikol albo zabezpieczenia antyzamrożeniowe

wyprowadzenie układu CO na zewnątrz to większa szansa na straty niż połączenie między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną


ale w split tez goracy czynnik leci