Wpis z mikrobloga

Jaśnie Wielmożne Zamkowe Świry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czas na updejt.

Po kilku sesjach w blenderze udało się wyskrobać Pałac Północny.
Jak część z was wie po drodze ustawiłem zamek na modelu numerycznym LiDAR wzgórza Marcinki i przerobiłem kilka rzeczy tak, by bardziej odpowiadało to przypuszczalnej rzeczywistości. Tak więc doszły schody na dziedziniec oraz większego sensu nabrało dla mnie wejście główne do w.w pałacu.

Czym był ten pałac? Ano był on częścią rezydencyjną, w której przesiadywali najznamienitsi mieszkańcy zamku oraz ich goście. Podobnie jak w przypadku Pałacu Południowego budynek ma 2 piętra + część przyziemia/parter. Od tego pierwszego największą różnicą jest to, że parter jest zatopiony w stoku góry o około 1-1.5m poniżej poziomu dziedzińca głównego. Oprócz tego, aby dostać się na pierwsze piętro, piano nobile, trzeba było wejść po schodach znajdujących się w baszcie dobudowanej do bryły budynku, od zachodu. Napisałem na wstępie, że takie rozwiązanie nabrało dla mnie sensu dopiero po umieszczeniu tego na modelu wzgórza. Rzeczywiście tak jest, bo w naturalny sposób baszta ta wychodzi bezpośrednio na dziedziniec przed bramą, a właściwie na półkę, która do niego prowadzi. Jest to więc pierwsze wejście, które widzimy zaraz po jej przekroczeniu. Dodatkowo obok tego wejścia znajduje się wspomniane w inwentarzach okienko z Sali Drabackiej tj. pomieszczenia straży. Było ono wykute w tym miejscu, w celu łatwego weryfikowania, kto wchodzi bramą i wchodzi do pałacu. Obniżenie parteru powoduje, że lokalizacja tego okna nie była przypadkowa. Ktoś tu podumał nad tym.

We wnętrzach znajdowały się najbardziej doje*ane sale na całym zamku. Na pierwszym piętrze witała nas od wejścia - sień z kamiennymi schodami i wyrzeźbionymi poręczami a za nią Sala Fladrowa. Nazwa ta wzięła się z techniki, w jakiej były tam wykończone elementy stolarskie (coś ala fornirowanie). Za tą salą mieściła się jedna komnata z drzwiami prowadzącymi na nadwieszone nad dziedzińcem pomosty prowadzące do Wieży Głównej - Słupa i Pałacu Północnego. W inwentarzu pada nazwa “transit” nie chodzi na pewno o Renault Transit (badum tsss) Moskal sugerował, że mogło to oznaczać wyjście do Gmachów Nowozbudowanych, innej niewymienione nigdzie komnaty (no nie wiem, gdzie, jak tam na nic nie ma miejsca i jest ultra ciasno) albo do wychodka (niby gdzie by mieli srać? Na dziedziniec? Nie ma miejsca na to. No i ostatecznie tak jak ja wskazał, że były to drzwi, które wychodziły na drewniane pomosty. Tak też zrobiłem.

Na drugim piętrze też było nie ubogo, bo gdy wejdziemy po schodach, od razu na prawo, stała Sala Złocista. Czemu się tak nazywała? Nie wiem, choć się domyślam. Za nią podobnie jak piętro niżej miejsce na jedną komnatę Jest jeszcze parę pomieszczeń na tym piętrze m.in. Zawierająca kamienne twarze (może była w baszcie?), ale jeszcze tego nie kminiłem i chwile zajmie, zanim zacznę. Prócz tego coś, co się zwało “saffą” i miało być małym drewnianym pomieszczeniem - no jak znalazł sracz :3 - to zrobiłem, zwłaszcza że kupa z dupy leciałaby prościutko do fosy, gitara.

To jeszcze słowo czy dwa o parterze. Tam miejsce było dla straży zamkowej, Sala Drabacka (Drabaci to tacy jakby Hajducy xDD Good luck googling it). Duże chłopy z okolicznych wsi, mogą wybić zęby.
Był też sklep z zapasami i mniejsza izba, w której mieściła się zbrojownia. Wszystkie te pomieszczenia miały sklepienia krzyżowe prócz zbrojowni, bo tam bankowo było kolebkowe, nie wiem, ja tak zrobiłem, bo mogę.

Możliwe ( ja tak przyjąłem) ten budynek był najbardziej (oprócz gmachów na wschodnim stoku) renesansowy. Bardziej niż południowy. Mianowicie okna wychodzące na Tarnów były sporawe i prawdopodobnie były ładnie zdobione kaflami. Jakiś gzyms czy rzygacz też się znalazł.

Urodził się też w pełni dziedziniec główny. No było ciasno i ciemno. Mogło to tłumaczyć czemu nie zdecydowano się na odbudowę tego w XIX wieku. Panująca wówczas moda dyktowała kompletnie inne warunki mieszkaniowe nobilów. Miało być z pierd*lnięciem, przestrzenią i romantyzmem. I wielkim ogrodem zaraz za oknami. No niestety poza romantyzmem nie wiele z tego oferował zamek + trzeba było, wyjechać kawałek drogi pod górę (np. w zimie, a sorry nikt nie odśnieżał i nie sypał solą wtedy).
Wartości defensywne w XIX-w taka budowla również miała znikome, a wręcz mogła stanowić doskonałą tarcze strzelniczą dla artylerii. Sorki memorki. Postęp zwyciężył. Woleli usypać kopiec.

To by było na tyle w tym updejcie.
Następne w kolejce są wspominane parę razy Gmachy Nowozbudowane. Brzmi ciekawie - wyczuwam sgraffito.
Pozdrawiam serdecznie śledzących postępy!

Wołam zainteresowanych: @gurguluth @Bartuskochas

#zameknamarcince - tag na którym wrzucam częściej bezbeckie rzeczy przed aktualką.

#tarnow #grafika #historia #tworczoscwlasna #blender #grafika3d #architektura #gruparatowaniapoziomu #zainteresowania
Szumny - Jaśnie Wielmożne Zamkowe Świry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czas na updejt.

Po kilku se...
  • 5
@Szumny: od razu zaznaczę, że jeśli już gdzieś o tym pisałeś, to przepraszam, że nie doczytałem...jak to będzie wyglądać finalnie?? Na elewacji bedzie np kamień, na dachu jakieś pokrycie odpowiednie dla epoki etc?
Kawal dobrej roboty!
@adrian012: cóż musisz uzbroić się w cierpliwość. W każdym razie mogę napisać, tylko że będę starał się to zrobić tak jak to wyglądało w epoce. Nie będzie idealnie gładkich ścian, będzie tu i ówdzie pęknięcia, grzyb, zacieki, błoto etc.