Wpis z mikrobloga

Zapraszam Was dzisiaj do Choszczna w województwie zachodniopomorskim, które dołączyło do mojego projektu "Miasta stojące murem".

Zapraszam do znaleziska

Choszczno odwiedziłem w sierpniu, chociaż przejeżdżałem przez niego już rok temu, ale wówczas brakło czasu na zwiedzanie. Dostrzegłem wówczas mury obronne, a w tym roku nadarzyła się okazja, żeby wreszcie dojechać do Choszczna :)
Kilka ciekawostek o Choszcznie:
- Długość pierwotnych obwarowań wynosiła około 1600 metrów. Do dzisiaj zachowało się około 400 metrów murów, a najdłuższy fragment w części północnej ma ponad 330 metrów.
- Do czasów współczesnych przetrwała również baszta z przełomu XIV i XV wieku, która służyła jako barbakan Bramy Kamiennej. Obecnie w jej wnętrzach mieści się siedziba Rady Miejskiej.
- W centralnej części miasta stoi gotycki kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w XIV wieku przez joannitów. Podczas II wojny światowej został zniszczony, a po zakończeniu działań wojennych odbudowano go. W jego wnętrzu znajduje się nagrobne epitafium burmistrza Mikołaja Rebentischa z XV wieku oraz płaskorzeźba drzewo Jessego z XIV wieku.
- Przy ulicy Kwiatowej znajduje się XIX wieczny spichlerz.
- We wschodniej części miasta przy skrzyżowaniu Fredry i Malczewskiego znajduje się zabytkowa gazownia, której budynki powstały w XIX wieku.
- Kilka kilometrów od Choszczna położone jest pole golfowe Modry Las, które w sezonie 2009/2010 było finalistą rankingu na najpiękniejsze otwarte pole golfowe na świecie. Jest uznawane za najpiękniejsze tego typu miejsce w Polsce.
- Będąc w Choszcznie warto zajrzeć nad miejscowe jezioro Klukom, gdzie mieści się miejska plaża.

https://www.wykop.pl/link/6910149/choszczno-zachodniopomorskie-projekt-miasta-stojace-murem/

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje

#antekpodrozuje #miastastojacemurem #podroze #choszczno #zachodniopomorskie #podrozujzwykopem #turystyka #zainteresowania #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
antekwpodrozy - Zapraszam Was dzisiaj do Choszczna w województwie zachodniopomorskim,...

źródło: comment_1669013742BgcGC1zt23k3kPQjqiqnzn.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@Karmazynowa_Kawka: Nie no dworzec daje jakieś perspektywy, możesz wybrać czy chcesz jechać do Poznania czy Szczecina ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@meh0wski: mordo, Czosnek to był mój sąsiad z klatki i graliśmy w jednym zespole ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do Choszczna: miasteczko całkiem ok, ale z perspektywy osoby tu urodzonej to jest głównie miasto emerytów i ludzi, którzy już się dorobili i potrzebują na stare lata zamieszkać w spokojnym miejscu.
W centrum miasteczka mamy całkiem spore jezioro. Nie ma tu natomiast zbyt wielu zabytków, bo kacapska armia jaka jest to nawet dzisiaj widzimy. Niemcy nie chcieli tak łatwo oddać tego skrawka swojego vaterlandu, a czerwoni nie pozostawali dłużni i pchali po trupach do celu.
Ogółem bardzo fajna okolica, blisko Drawieńskiego Parku Narodowego i Puszczy
  • Odpowiedz