Wpis z mikrobloga

Jak mnie wnerwia ten brak kompatybilności wstecznej w PHP. Właśnie piszę nową stronę www opartą na Koseven, najnowsza wersja z github, przystosowanym przez programistów już do PHP 8 i lokalnie mam tą wersję PHP i wszystko gra. Tymczasem wcześniejsze projekty na starszych wersjach Koseven przystosowane do PHP7 już na PHP 8 nie działają. Wrzucając nowy projekt na Koseven pod PHP 8 na testowy serwer ze starszą wersją PHP musiałem wrzucić pliki z system i modules ze starszej wersji frameworka bo oczywiście nie działało. Zabawy z podmianą systemowych plików i modułów frameworka jak auth czy orm żeby działało na konkretnej wersji PHP. Dobrze że znam ten FW na wylot bo inaczej byłoby ciężko.

Z Bootstrap 5 też podobna sprawa. Pozmieniane nazwy klas CSS, kiedyś webowe projekty robiłem w Bootstrap 3. Fajnie że z jQuery i Knockout.js przynajmniej nie ma tych problemów. Generalnie jednak z Bootstrap 5 nie widzę problemów, fajnie się na nim pisze frontend ale ten PHP mnie denerwuje niesamowicie.

Pytanie jest takie. Na podstawie jakich to przesłanek i kto podejmuje decyzje o zmianach w PHP i dlaczego są one niekompatybilne? Zamiast jakiegoś komitetu standaryzacyjnego i standardów w stylu ISO przez jakieś fanaberie programistów jest wiele problemów. Czemu Koseven, jQuery i Knockout.js? Bo tylko w tych technologiach jak dotąd jestem mocny a że robię na zlecenie jako freelancer, nie mam odwagi podjąć się projektów np. na Laravel czy Symfony i React, VUE albo angular.

#programista15k #programowanie #php #javascript #css
  • 27
Jak mnie wnerwia ten brak kompatybilności wstecznej w PHP.

piszę w (...) PHP 8. (...) wrzucając projekt (...) na (...) starszą wersją PHP


@daro1: Oczekujesz ze serwer z PHP 7 obsluzy kod z PHP 8? To nawet nie ma nic wspolnego z kompatybilnoscia wsteczna, bo kod z PHP 7 ma byc obslugiwany w PHP 8 a nie odwrotnie, paradoksalnie chcesz tankowac Tesle z dystrybutora oleju napedowego.

A lokalnie mam XAMPP z
@Szubrawski: A masz pojęcie czym jest doświadczenie typowego freelancera? Bo ja mam właśnie takie. Nie powinno być takich rzeczy że coś co działało w PHP 5.6 nie działa później w PHP 7 a co innego nie działa w PHP 8 bo tak to w FW czy w bibliotece napisane. Niestety nie mam wpływu na pewne rzeczy a Tobie się pewnie wydaje że nie mam doświadczenia. Akurat mam go już dużo tylko
A masz pojęcie czym jest doświadczenie typowego freelancera?


@daro1: akurat mam :)

Nie powinno być takich rzeczy że coś co działało w PHP 5.6 nie działa później w PHP 7


Raz piszesz ze kod PHP 8 ma dzialac na PHP 7 innym razem ze to co bylo na 5.6 ma dzialac na 7 i nie widzisz w tym zadnej roznicy.

Zapoznaj sie z tymi pojeciami, google wyrzuci sporo materialow:
- semantic
@eryk: Napisz na pri, miałem ustawione otrzymywanie wiadomości tylko od obserwowanych więc pewnie nie było takiej opcji w profilu, teraz zmieniłem.