Wpis z mikrobloga

Moja różowa chce sobie dorobić sprzedając różne pierdoły typu ciuchy, buty, handmejdy na olx, vinted itd. No i mam pytanie jak to rozwiązać by było legalnie, jaki podatek itp. Jednego miesiąca sprzeda coś pewnie za 200 zł, innego za 2000 zł - działalności więc ni cholery nie opłaci się otwierać (chyba). Tym bardziej gdyby trzeba było jeszcze kasę fiskalną kupić do tego.

Na część rzeczy będzie faktura/rachunek, ale na większość nie - ciężko na handmade czy stare buty mieć rachunki. Planuje też kupować na olx/targu, trochę naprawić/zmienić i sprzedać drożej. Niby bez problemu można sprzedawać rzeczy które mamy i używamy ponad 6 miesięcy, ale jak to US - pewnie będzie trzeba to udowadniać, że daną rzecz posiadamy więcej niż 6 miesięcy.

Do 1500 zeta nie ma problemu, ale co jeśli w miesiącu będzie większa kwota? Jeśli chodzi o vinted - tam kasa trafia na konto w serwisie z którego wypłaca się w dowolnej chwili lub kupuje rzeczy innych użytkowników. Czy jeśli chodzi o podatek to decyduje data wpływu na konto vinted (wtedy bowiem doszło do sprzedaży) czy też dopiero łączna kwota którą wypłacimy na konto bankowe?

Co radzicie?

#jdg #prawo #podatki #pytanie #pytaniedoeksperta #handel
  • 17
@odysjestem: Ja mam JDG, ale nie chce łączyć tego ze sprzedażą ciuchów, obsługa rachunkowa przy sprzedaży spodni z 10 zł zarobku wyjdzie mnie więcej niż zarobie. Poza tym wolałbym by jechała na swoje konto
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chomik3: powinno się wpisać w PIT na koniec roku, ale trzeba by do każdej osoby to dodać w tym 2 niepełnoletnie. Mieści się teraz w kwocie wolniej więc też nie ma problemu tylko z jedną osobą co ma dodatkowe dochody ale to najwyżej jak wyjdzie gdzieś (prawdopodobieństwo prawie zerowe) to zapłaci się podatek odsetki mandat, ryzyko wliczone
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
mój kuzyn tak właśnie robi 4 sztuki na siostry konto, 4 na matki, 4 na swoje i jakoś do końca miesiąca udaje się dotrwać

@zibizz1:
czyli każda osoba ma swoje konto bankowe i na portalu?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
jest Was dwoje, więc te 1500 PLN możecie pomnożyć przez oboje


@odysjestem:
Wtedy każde działa na swoje konto, czyli osobne konta bankowe? czy można otrzymywać wpłaty na wspólne konto?
Pytam, bo jestem w podobnej sytuacji, różowa chce zacząć coś robić i sprawdzić, czy zadziała...

Btw, teraz jest 1500/mc przy "działalności" ale wchodzi jeszcze od 2023 dyrektywa dac7 i portale będą raportowały sprzedaż do skarbówki większą niż 30 transakcji/2000 euro rocznie

@
@Malinozaur ten limit jest per człowiek, wręcz per PESEL. Jeśli macie wspólne konto, ktoś może zacząć mieć wątpliwości. O ile oczywiście smutni panowie w US będą mieli tyle czasu, żeby zająć się taką drobnicą, czyli zapewne nigdy
@chomik3: cześć, wybacz odgrzebywanie staroci. jestem w podobnej sytuacji, mógłbyś powiedzieć jak rozwiązaliście sprawę? możesz odezwać się na pw jeśli wolisz