Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad wymianą swego kilkuletniego laptopa z windowsem 10 (11 już nie pójdzie na nim) na #mac mini m1. Mam 25" monitor i jakoś bardziej pasuje mi podpięcie pod niego jakiegoś komputera niż np. kupno nowego laptopa. Ale nie wiem czy taki Mac nadaje się w ogóle do tworzenia muzyki, (a na tym w tym momencie najbardziej mi zależy)? Mam legalną licencję na #flstudio i nie wiem, czy np. dałoby się przenieść ją na wersję tego programu na macOS. Czy w ogóle ktoś z Was używa tego sprzętu z FL-em? Jak to działa?
Ogólnie ten Mac miałby mi służyć jako podstawowy komputer, a zatem także do zwykłych zastosowań biurowych, podstawowej obróbki grafiki i może robienia jakichś filmów. Rzadko grywam w #grykomputerowe, ale czasem pewnie bym chciała, bo mam ich całkiem sporo - czy da się w ogóle na Macu grać w gry? I przenieść na niego swoje konto steam?
A może istnieje jakiś mały desktop, z dobrymi bebechami, tak do 5k, którego opłacałoby się kupić? Nie chcę mieć jakiegoś wielkiego pudła, bo co jakiś czas zmieniam miejsce zamieszkania i każde kolejne pudło to problem. Jakoś tak "emocjonalnie" skłaniam się ku Macowi, jeszcze nigdy nie miałam do czynienia (poza tym, że mam trzyletniego ipada i ogólnie fajnie mi się z nim współpracuje) z komputerami od #apple i jestem ciekawa. Ale, jako że słabo się znam na takich sprawach, mogę zrobić głupotę i obudzić się z kompem, na którym nie da się sprawnie używać FL-a.


Z góry dziękuję za podpowiedzi. Miłego dnia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 11
@KatpissNeverclean: Nie korzystam z maca, więc nie wiem wszystkiego, ale mnóstwo ludzi tworzy muzykę właśnie na macach. A mini m1 będzie spoko do produkcji, ale bierz wersję 16gb ram. A na zatoczce lata temu widziałem mnóstwo pluginów i różnych dupereli właśnie ma maca. Tak więc co ma się nie dać jak się da. A FL działa na macu normalnie. Nie wiem jak na tym gierki będą działać, w najnowsze zdziwiłbym się
czy da się w ogóle na Macu grać w gry?


@KatpissNeverclean: tak, w jedne lepiej, w inne gorzej, najlepiej poszukaj wyników konkretnych gier na M1 i będziesz miał jakiś punkt odniesienia w co w ogóle pograsz i czy taki poziom Cię satysfakcjonuje.

I przenieść na niego swoje konto steam?


oczywiście że tak, na steamie masz nawet oznaczone które gry działają na MacOS

instalować programy od "kolegów z zatoki"? Czy w ogóle
@KatpissNeverclean: odpowiadam jako osoba, która przeniosła się z desktop PC na mac mini m1 i z powrotem ale już na laptopa którego używam jako desktopa.

Jeśli chodzi o tworzenie muzyki to słyszałem, że macOS do tego się super nadaje, nie wiem jak dokładnie jest z FL.

Granie na macu? jakieś 5% tytułow jest na macOS ale nadal M1 pod względem GPU ma średnią wydajność więc raczej nastaw się, że w prawie
Pobierz
źródło: comment_1668181013us1CAe9z8ObHjxZfoXScwU.jpg
@Kantar: dziękuję za wypowiedź. Zmartwiłeś mnie zwłaszcza kwestią monitora. Mam Acera 25", w rozdzielczości 1920x1200. Myślisz, że na takim czcionki faktycznie by wyglądały źle? Jak bardzo to przeszkadza? Dużo piszę na komputerze, więc to byłby ogromny minus. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@JamKarzeu2: tak, powinny być kompatybilne. Mam mniej więcej budżet 5k i pewnie dałoby się znaleźć jakiegoś gamingowego laptopa w tym przedziale, ale.. Marnowałby mi się wtedy kupiony za parę stów monitor. Gdy teraz podłączam do niego swego laptopa to całość zajmuje mi sporo miejsca i na dodatek - nie mogę zamknąć laptopa, bo przechodzi w stan uśpienia. Boję się, że z innym laptopem byłoby to samo. XD